Metrostav

'Karlovarská losovačka': město opět neuspělo s žalobou o půl miliardy, musí zaplatit soudní výlohy

|Monika Červená |Zprávy z domova

Karlovy Vary znovu neuspěly se žalobou o půl miliardy korun za stavbu KV Areny. Peníze chtěly po konsorciu firem Baustav, Syner a Metrostav, které před lety multifunkční halu stavěly. Podle města byla stavba předražená a Karlovy Vary za ni zaplatily o 565 milionů korun víc, než jaká je její tržní cena. Soudní spor se táhne šest let.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Unikne Metrostav trestu díky 'její' novele? Soud si to ulehčuje, kritizuje Benešová usnesení v kauze Rath

Dosud se hovořilo především o smazání odposlechů. Nejnovější usnesení krajského soudu však obžalobu v kauze Rath komplikuje mnohem více. Potvrdilo obavu státních zástupců, že umožní uniknout trestu osmi stíhaným společnostem v čele s největší tuzemskou stavební firmou Metrostav. Soudce Ivo Zelinka totiž vyšetřovatelům přikazuje, aby vzali na vědomí novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob umožňující jejich vyvinění. A to i přes to, že platí teprve od loňského prosince. Jeho postup zkritizovala i autorka novely Marie Benešová (ČSSD).

| ČTK |Zprávy z domova

Metrostav neuspěl se stížností proti postupu policie a žalobců. Byla předčasná, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud odmítl stížnost společnosti Metrostav proti postupu policie a státního zastupitelství v kauze zmanipulovaných tendrů. V této kauze figuruje Metrostav společně s bývalým středočeským hejtmanem a poslancem za ČSSD Davidem Rathem. Ústavní soud rozhodl v neveřejném jednání v listopadu, vyplývá to z justiční databáze.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Firmy obviněné v Rathově kauze můžou zůstat bez trestu. Nahrává jim sporná novela

Obviněné firmy z kauzy exhejtmana Davida Ratha by mohly vyváznout bez trestu. Od 1. prosince začne totiž platit novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud firmy prokážou, že se snažily protiprávnímu jednání svých manažerů zamezit, nelze je podle novely potrestat. Především Unie státních zástupců se obává, že některé kauzy tak skončí u ledu.

| ČTK, Simona Bartošová, Kateřina Havránková |Regiony

Metrostav nabídl Praze dokončení Blanky. Vstřícné gesto, řekl Dolínek

Metrostav nabídl pražskému magistrátu převzetí kompletní odpovědnosti za dokončení tunelu Blanka včetně technologické části, kterou zajišťuje ČKD Praha DIZ. V dopise primátorce Adrianě Krnáčové to uvedl předseda představenstva Metrostavu Jiří Bělohlav. Tunel se měl otevřít v dubnu, kvůli výměně kabelů poškozených vodou ale město zprovoznění odložilo. Podle ČKD výměna potrvá zhruba osm měsíců.

|Veronika Neprašová |Regiony

Tunel Blanka se otevře už za tři týdny, pokud se stihnou zkoušky technologie

Už za tři týdny by Praha a hlavně řidiči v ní měli dostat předčasný vánoční dárek. Podle slibů magistrátu by se totiž na svátek Blanky, tedy 2. prosince, měl po osmi letech výstavby otevřít stejnojmenný tunelový komplex. Stále častěji a silněji se ale ozývají hlasy, že se prosincový termín nestihne.

|Anna Königsmarková, Petra Hosenseidlová, kov |Regiony

Praha půjde do další arbitráže kvůli Blance, peníze po ní chce IDS

Prahu čeká další arbitráž kvůli tunelu Blanka. Soudit se bude s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která má na starosti stavební dohled. Obě strany dnes podepsaly rozhodčí smlouvu. Společnost po městě požaduje 200 milionů za neuhrazené faktury. Arbitři kvůli Blance rozhodují i ve sporu Prahy s Metrostavem, i tam jde hlavně o nezaplacené faktury.