V Houstonu panují obavy ze záplav a lidé na mnoha místech ve městě staví protipovodňové barikády. Úřady vyzvaly obyvatele, aby pokud možno nevyjížděli na silnice.
Na možný problém se přišlo během pracovního týdne díky pozorovacím letům a satelitním snímkům a od té doby podle médií délka skvrny narostla na více než deset kilometrů.
Vítr v hurikánu Ida má rychlost 185 kilometrů za hodinu a meteorologové očekávají, že rychlost větru brzy přesáhne 200 kilometrů v hodině. Z pobřežních oblastí prchají do bezpečí desetitisíce lidí.
„Starship přistála!“ oznámil komentátor testovacího letu. Požár, který se rozhořel u základny rakety, se podařilo rychle uhasit a raketa s označením SN15 po šestiminutovém letu zůstala stát.
Raketa nejprve úspěšně dosáhla výšky deseti kilometrů, než začala opět klesat. Pak se obrátila do svislé polohy a dosedla přesně na určeném místě. Let trval šest minut a 30 vteřin.
Meteorologové a úřady ve středu vyzývali obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli dříve, než bude pozdě. Bouře má na pevninu udeřit krátce po půlnoci místního času, uvádí televize CNN.
„Nejtěžší částí bylo odstartovat, ale tou nejvíce důležitou je dostat nás zpátky domů,“ řekl jeden z vracejících se astronautů Robert Behnken během rozlučkového ceremoniálu na vesmírné stanici.
Hodnotné svědectví získal tým vedený vědci z amerických a britských univerzit, který v roce 2016 strávil několik týdnů vrtáním do pozůstatků kráteru vytvořeného při nárazu.
Pobřežní stráž mezitím zachránila desítky lidí ze zaplavených oblastí ve farnosti Terrebonne Parish jižně od New Orleans. Někteří lidé čekali na pomoc na střechách svých domů.
Podle výkonné ředitelky Alabamského výboru pro dějiny Lisy Demetropoulosová Jonesové příběh lodi „představuje jedno z nejčernějších období moderních dějin“ a vrak je „jasným důkazem otrokářství“.
Írán hodlá do Mexického zálivu vyslat několik válečných lodí a posléze i ponorky. Cílem kroku je podle íránského námořnictva ukázat, že země je důležitým hráčem na světové politické scéně.
Za havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu zaplatí britská společnost BP desítky miliard dolarů. Americký federální soud potvrdil dohodu o pokutě za největší ropnou katastrofu v historii Spojených států. Do moře v roce 2010 uniklo zhruba půl miliardy litrů ropy.
Britská ropná společnost BP se dohodla s americkými úřady, že zaplatí 18,7 miliardy dolarů (zhruba 460 miliard Kč) za urovnání škod způsobených při havárii z roku 2010 únikem ropy do vod Mexického zálivu. Podle amerického ministerstva spravedlnosti jde o největší dohodu o urovnání, jaká kdy byla s jednotlivým podnikem v USA uzavřena.
Přesně před čtyřmi lety začala ekologická katastrofa v Mexickém zálivu. Z čerstvě proraženého vrtu na dně začal prudce unikat zemní plyn a hned po něm pod obrovským tlakem také ropa. Plošina pracující pro britskou petrolejářskou firmu British Petroleum (BP) šla ke dnu a do oceánu skoro tři měsíce unikaly milióny litrů ropy.
Nejen Spojené státy si dnes připomínají třetí výročí havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu. Ta způsobila jednu z největších ekologických katastrof - do moře tehdy unikly odhadem čtyři miliony barelů ropy.
Dnes by do přístavu Mobile v Alabamě měla po téměř pětidenním driftování dorazit havarovaná loď Carnival Triumph, vleče ji tam remorkér. Obří plovoucí hotel má na palubě přes tři tisíce pasažérů a tisíc členů posádky.
BP zaplatí za katastrofu v Mexickém zálivu rekordní pokutu. Exploze, potopení plošiny Deepwater Horizon a obrovský únik ropy do moře ji budou stát čtyři miliardy dolarů. Dalších více než pět set milionů firma zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Tak vysokou pokutu ještě žádná společnost ve Spojených státech nezaplatila.
Do Mexického zálivu se blíží tropická bouře. Britský koncern BP proto na svých plošinách zastavuje veškerou těžbu ropy v oblasti. Firma odstavila část plošin už dříve. S evakuací začaly i další společnosti, protože odhady síly bouře jsou stále horší.
Britská společnost BP žaluje své bývalé partnery. Přesně rok po výbuchu na ropné plošině Deepwater Horizon podala žaloby na americkou firmu Transocean, která měla provoz plošiny na starost, a společnost Cameron International. Ta dodala, a podle BP zodpovídala, za bezpečnostní ventil, který selhal.
Přesně před rokem explodoval v Mexickém zálivu hlubinný vrt společnosti BP. Následovala nejhorší ropná havárie v dějinách Spojených států, která podle prvních odhadů mohla firmu zlikvidovat. Náhrada škod se měla údajně vyšplhat až na 100 miliard dolarů. Tyto scénáře se nenaplnily a akcie BP tak z červnového dna posílily už o 17 dolarů. I tak je ale v porovnání s pozicí, na níž byla před havárií, stále o 15 dolarů levnější.
Přesně před rokem došlo k explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Nehoda poškodila vrt, ze kterého unikala ropa až do 15. července loňského roku, tedy skoro tři měsíce. Odhaduje se, že do moře uniklo kolem 4,5 milionu barelů ropy. Nájemce plošiny – britská společnost BP – podle kritiků zodpovídá za největší únik ropy do moře v dějinách Spojených států. Na pobřeží dnes není po ropě ani památky, jinak to však vypadá na mořském dně.
Únik ropy z Deepwater Horizon v loňském roce ekologicky i ekonomicky zdevastoval Mexický záliv. Nová studie však naznačuje, že v některých směrech může být odhad škod podhodnocený.
Britská společnost BP čelí žalobě americké vlády kvůli úniku ropy. Kromě ní ale ministerstvo spravedlnosti zažalovalo také 8 dalších společností, které se nějakým způsobem podílely na těžbě z vrtu, ze kterého po dubnové explozi unikly stovky milionů litrů ropy do Mexického zálivu.
Petrochemická společnost BP ve třetím čtvrtletí vykázala hrubý zisk na úrovni 1,8 miliardy dolarů. Po 17miliardové ztrátě ve druhém čtvrtletí se tak vrátila do černých čísel, a to i přes výdaje ve výši 7,7 miliardy dolarů spojené se záchrannými operacemi po nedávné havárii u amerických břehů.