O čtyři místa se uchází 32 kandidátů. Hlasovat se bude během olympijských her v Paříži 2024. Kubová může v komisi sportovců navázat na Barboru Špotákovou, Jana Železného nebo Evu Adamczykovou.
Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Mezinárodní olympijský výbor kvůli jeho kroku z diskriminace, což vedení světového olympismu odmítlo. MOV suspendoval Rusko 12. října.
Rusko bylo od olympijského výboru suspendováno kvůli začlenění sportovních svazů z anektovaných ukrajinských území. Neznamená to však ještě, že ruští sportovci nebudou moct startovat v Paříži.
Polsko se chce podle prezidenta Andrzeje Dudy ucházet o pořádání letních olympijských her 2036. Oficiálními kandidátskými zeměmi jsou zatím Mexiko, Indonésie a Turecko.
„Vzhledem k mimořádné situaci vám Mezinárodní olympijský výbor udělí dodatečné místo na olympijských hrách v Paříži 2024, pokud se nezvládnete ve zbývajícím čase kvalifikovat,“ napsal šermířce Bach.
Minulý týden Bach uvedl, že verdikt pravděpodobně nepadne před říjnovým zasedáním MOV v Bombaji. Nyní byl ještě opatrnější. „Musíme být co možná nejvíce přesvědčení, že jsme si vybrali správně,“ řekl.
Český olympijský výbor neschvaluje účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži. Jak se k věci postaví Mezinárodní olympijský výbor v čele s prezidentem Thomasem Bachem?
S případným bojkotem olympijských her Jiří Hamza nesouhlasí, jako nástroj by považoval spíše obchodní bojkot sponzorů. S účastí Ruska a Běloruska na olympijských hrách ale rezolutně nesouhlasí.
Pokud by se ukrajinští sportovci přece jen soutěží společně s Rusy a Bělorusy účastnili, mohlo by to vést k tomu, že by byl příslušným svazům odebrán národní status.
Na olympijských hrách v roce 2028 by se americký fotbal mohl objevit ve svém bezkontaktním formátu zvaným flag football, rozhodne o tom v říjnu Mezinárodní olympijský výbor.
Neutrální sportovci z Ruska a Běloruska by se mohli vrátit k soutěžení na mezinárodní scéně. Sportovním federacím to doporučil Mezinárodní olympijský výbor.
Výbor zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.
Šest členů má nezávislá expertní komise složená z odborníků na sportovní a olympijskou problematiku, mezinárodní a olympijské právo a diplomatické vztahy.
27 % z těch, kteří se vyslovili pro účast Rusů, by je také nechalo startovat s jejich státními symboly. 44 % bylo pro to, aby závodili pod neutrální vlajkou.
Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek kritizuje postoj Mezinárodního olympijského výboru. Ten vyzval Ukrajinu, aby v případě startu ruských sportovců nebojkotovala olympiádu v roce 2024.
Valijevová měla pozitivní test na zakázanou látku trimetazidin na ruském šampionátu v prosinci 2021. Výsledek byl ale zveřejněn až poté, co pomohla na olympijských hrách ruskému družstvu ke zlatu.
Bývalá boxerská hvězda nesouhlasí se slovy Thomase Bacha, podle kterého nelze míchat sport a politiku. Kličkovi se nelíbí, že chce MOV zařadit na olympijské hry ruské a běloruské sportovce.
Hašek dlouhodobě kritizuje i hokejovou NHL za to, že nadále umožňuje hrát ruským hokejistům a loni ignorovala protest českého ministerstva zahraničí proti tomu, aby nastoupili k zápasům v Česku.
Situace ohledně bojkotů olympijských her z řad jednotlivých federací se neustále vyvíjí. Šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach rezolutně nesouhlasí s postojem Ukrajiny.
V centru olympismu ve švýcarském Laussane se rodí plán, jak dostat ruské a běloruské sportovce na olympiádu v Paříži. Ukrajinští sportovci a trenéři mají ovšem jiné starosti.
Mezinárodní olympijský výbor se přiklonil k tomu, aby sportovci z obou zemí vystupovali v Paříži jako neutrální sportovci. Rusové to vítají, Ukrajina protestuje.
Thorpe v roce 1912 s obrovskou převahou ovládl pětiboj i desetiboj, ale o pár měsíců později byl kvůli údajnému porušení amatérských předpisů diskvalifikován a MOV mu obě zlata odebral.