„Opět vyzýváme Lukašenkův režim, aby okamžitě a úplně zastavil organizaci nelegální migrace přes své hranice s EU,“ zdůraznily země ve společném prohlášení.
„Podstatné je, že ministři zahraničí EU vyslali jasný signál Lukašenkovu režimu, že zneužívání mezinárodní migrace jako nástroje nátlaku na Evropskou unii je naprosto nepřípustné.“
Americká administrativa neupřesnila, proti kterým běloruským společnostem budou sankce zavedeny. První americké sankce proti Bělorusku začaly platit v roce 2006.
OSN v pátek zapsala na černou listinu 27 námořních lodí, 21 lodních společností a jednoho podnikatele, které obviňuje z porušování mezinárodních sankcí uvalených na Severní Koreu.
Severní Korea potvrdila, že při svém posledním pokusu odpálila balistickou raketu středního doletu Hwasong-12. Rada bezpečnosti OSN raketový test jednomyslně v noci na středu odsoudila.
Írán hlásí další nečekaný dopad mezinárodních sankcí. Embargo má podle západních politiků zasáhnout špičky režimu a přimět je k zastavení jaderného programu. Už dříve se ale ukázalo, že kvůli finančním sankcím začaly v Íránu chybět některé léky. Nově se Íráncům nedostává také pistáciových oříšků.
V posledních dnech přibývá informací, že na Írán dopadají ekonomické sankce tvrději, než se původně myslelo. Západ dosud tvrdil, že sankce se běžných obyvatelů země nedotýkají. Nyní však dva americké deníky přinesly svědectví o dopadech embarga na íránské zdravotnictví.
Tisíce vážně nemocných pacientů jsou v Íránu ohroženy mezinárodními sankcemi. Kvůli nim totiž chybějí v Íránu speciální léky pro terapii závažných chorob. Upozorňují na to americké deníky Washington Post a New York Times.