Autoři zpráv tvrdí, že se Mezinárodní soudní dvůr postavil na stranu Ruska i ve věcech, které neřešil. Nerozhodoval třeba o tom, zda Rusko používá vůči Ukrajině sílu legálně, vysvětluje právnička.
Izrael okupací palestinských území porušuje mezinárodní právo, uvedl v pátek Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu toto vyjádření odmítl.
Duterteho příznivci opakují, že Mezinárodní trestní soud nemá na Filipínách jurisdikci. Prokuratura soudu totiž začala s vyšetřováním až poté, co Duterte v roce 2019 odstoupil od zakládající smlouvy.
„Karim Khan nesrovnává Hamás a Izrael,“ upozorňuje Tureček. „To mu vkládají do úst kritici, kterým se nelíbí, že kromě teroristů z Hamásu by se také měli zodpovídat i představitelé Izraele.“
Izrael má také umožnit do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích.
Izrael musí podle předběžného opatření Mezinárodního soudu v Haagu zajistit, že se jeho vojenské síly nedopouštějí na Palestincích skutků naplňujících podstatu genocidy.
Mezinárodní soudní dvůr 26. ledna uložil Izraeli, aby přijal kroky, které v Gaze zlepší humanitární situaci a zabrání genocidě, z níž ho před haagským soudem viní Jihoafrická republika.
Podle právničky Veroniky Bílkové může totiž soud rozhodovat pouze na základě úmluvy o genocidě a nemůže tak hodnotit, zda ruská vojenská akce porušuje i jiná pravidla týkající se třeba použití síly.
Soud v Haagu si v pátek vyslechne argumenty Izraele, který obvinění z genocidy odmítá. Tvrdí, že operace v Gaze je aktem sebeobrany, k němuž přistoupil po útoku teroristů z Hamásu z loňského října.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu prověří ruskou vojenskou invazi na Ukrajině. Předmětem soudního řízení je tvrzení Kremlu, že invaze má zabránit genocidě Rusů ukrajinském území.
Ukrajina požádala Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby vyšetřil zničení Kachovské přehrady z počátku tohoto týdne. Ukrajinské úřady už soudu předaly veškeré informace, které k věci mají.
Izrael během války v roce 1967 obsadil východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, tedy oblasti, ve kterých Palestinci usilují o vytvoření nezávislého státu.
Zprávy z Ukrajiny potvrzují násilí na civilistech. Záběry ukazují vybombardované obytné domy i nemocnice. Bude možné ruské velitele stíhat kvůli válečným zločinům?
Ugandští vojáci vtrhli do východního Konga na přelomu tisíciletí v rozporu s mezinárodním právem. Kompenzaci za to africkému státu přiřkl mezinárodní soud už v roce 2005, ale vyčíslil ji až teď.
Obě země žádaly justici o vydání předběžného opatření k zastavení rasové nenávisti. Soudní dvůr uznal situaci za naléhavou a návrhům obou stran částečně vyhověl.
Čína nemá podle haagského tribunálu historický nárok ani na vody Jihočínského moře, ani na jeho suroviny. Prohrála tak arbitrážní spor o oblasti Paracelských ostrovů, které mají strategický obchodní význam, a kde se nachází bohatá naleziště nerostných surovin. Čína rozhodnutí soudu neuznává. Dál si nárokuje většinu Jihočínského moře, včetně útesů a ostrovů, o které vede spory s dalšími státy.
Srbsko za války v bývalé Jugoslávii nespáchalo v Chorvatsku genocidu, rozhodl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Stejný verdikt vynesl i v opačném případě, ve kterém Srbsko vinilo z genocidy Chorvatsko. Rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. V letech 1991 až 1995 při bojích na Balkáně zemřelo 20 tisíc lidí.
Prezident africké Keni Uhuru Kenyatta dnes stanul před haagským Mezinárodním trestním tribunálem. V pozici obviněného se tam objevil jako vůbec první úřadující hlava státu v historii. Kenyatta je podezřelý z toho, že po sporných volbách v zimě 2008 podněcoval s ostatními politiky etnické násilnosti. Při střetech tehdy zemřelo kolem tisícovky lidí, až čtvrt milionu jich uteklo z domovů.
Svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, exministra vnitra Vitalije Zacharčenka a bývalého generálního prokurátora Viktora Pšonku chce ukrajinský parlament postavit před mezinárodní soud. Informovala o tom agentura Reuters.
Italské soudy nemohou odsoudit Německo k náhradě škody individuálním obětem nacismu. Rozhodl o tom dnes Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Tímto precedentním rozsudkem vyvrcholil několik let trvající spor mezi Itálií a Německem.