Generální tajemník OSN António Guterres při návštěvě Buči vyzval Rusko, aby spolupracovalo s Mezinárodním trestním soudem při vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných během invaze na Ukrajinu.
Rusko opakovaně čelí kritice západních zemí i neziskových organizací, že se při své agresi vůči Ukrajině dopouští mezinárodních zločinů. Moskva to popírá.
Svět mohl spatřit záběry z osvobozeného města Buča, kde Rusové podle Kyjeva zavraždili stovky civilistů. Západ volá po vyšetření válečných zločinů, skloňuje se slovo genocida. Jaké jsou šance?
Zprávy z Ukrajiny potvrzují násilí na civilistech. Záběry ukazují vybombardované obytné domy i nemocnice. Bude možné ruské velitele stíhat kvůli válečným zločinům?
„Všichni jsme se spojili, demokraté i republikáni, abychom řekli, že Vladimir Putin nemůže uniknout skládání účtů za zvěrstva spáchaná na Ukrajincích,“ prohlásil lídr demokratické většiny.
Vyšetřování se bude týkat období od 21. listopadu 2013 do současnosti, tedy od dne, kdy na Ukrajině vypukly protesty proti odmítnutí dohody s EU tehdejší proruskou vládou.
Jaké jsou možné právní postihy za neoprávněné užití síly? A je reálné, že ruský prezident Putin skončí za rozpoutání konfliktu před mezinárodním tribunálem?
Sajf Islám Kaddáfí v neděli oficiálně oznámil kandidaturu do voleb hlavy státu, které by se měly konat 24. prosince. Čelí přitom obvinění ze zločinů proti lidskosti při potlačování povstání.
V tisku se v pátek dočtete, že stovky zákazníků už dva měsíce čekají na vyplacení peněz od cestovních kanceláří za poukazy na zájezdy. Ty musely být zrušené kvůli covidu, píšou Hospodářské noviny.
Vládní opatření byla podle senátorek zaváděna zcela bez ohledu na současnou epidemiologickou situaci, skutečný zdravotní stav a bez ohledu na skutečná vyšetření prováděná odbornými lékaři.
Soudci dospěli k závěru, že válku proti drogám nelze považovat za legitimní vymáhání práva. Na Filipínách bylo podle oficiálních statistik zavražděno na 6000 převážně chudých uživatelů drog.
Hlavním problémem, souvisejícím s verdikty trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, jsou nacionalistické narativy jednotlivých zemí, které si jeden každý rozsudek z Haagu vykládají po svém.
Alí Abdar Rahmán se tribunálu vzdal loni. Podle obžaloby patřil k nejvýznamnějším velitelům obávané provládní arabské milice džandžauí, které je přičítáno zabití asi 300 000 obyvatel Dárfúru.
„Soudce by v rozumné míře měl zapojovat emoce. Snažit se vcítit do pozice obžalovaného i oběti. I pro nejhoršího vraha bývá alespoň malá polehčující okolnost,“ řekl Robert Fremr.
„Izrael se rozhodl, že nebude s Mezinárodním trestním soudem spolupracovat,“ uvedla premiérova kancelář. V jejím prohlášení také stojí, že „soud v Haagu nemá k zahájení vyšetřování pravomoci“.
„V Sin-ťiangu čínský režim páchá systematickou represi milionů lidí. Pokud mezinárodní společenství nakupuje zboží produkované firmami napojenými na čínský režim, tak tyto praktiky nepřímo podporuje.“
„Každý jedinec či subjekt, který bude nadále materiálně podporovat, se rovněž vystavuje sankcím,“ řekl Pompeo. Kromě Bensoudaové míří USA také na jednoho z vysoce postavených činitelů ICC Mochochokoa.
Duterte předtím schválil Guerrerovu žádost o vybavení celníků palnými zbraněmi. „Schválil jsem nákup palných zbraní a vy jste dosud nikoho nezabili? Řekl jsem mu: ‚Seberte se‘,“ uvedl Duterte.
Tribunál se ohradil proti „nepřijatelnému pokusu o vměšování do vlády zákona“. Tribunál americké sankce označil za nejnovější krok v řadě bezprecedentních útoků na nezávislý soud.
Trumpovo nařízení se týká iniciativy prokurátorky Bensoudaové. Vyšetřit se mají údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001.
Konflikt v Dárfúru začal v roce 2003. Proti sobě tehdy stáli vládní vojáci a povstalci hlavně z nearabské komunity obyvatelstva, které si stěžovalo na vládní útlak.
Bašíra po měsících protestů svrhla loni v dubnu armáda. Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu na něj vydali zatykač a obvinili ho z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Passer působil v letech 2005 až 2016 jako soudce Nejvyššího správního soudu a byl i právním poradcem na ministerstvu spravedlnosti. Od září 2016 je soudcem Tribunálu Soudního dvora EU.