Mezinárodní trestní soud

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Palestina posílá do Haagu spisy o údajných válečných zločinech Izraele

Palestinská samospráva posílá k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu materiály o údajných válečných zločinech Izraele. Spisy, které se týkají počínání Izraele během loňského konfliktu v Gaze, přiveze do Haagu palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí. Předání materiálu nejspíš soudní vyšetřování nijak neurychlí. Závěry se dají očekávat až v horizontu měsíců.

|Ondřej Černý, Helena Berková, bre |Zprávy ze světa

ICC bude soudit keňské prominenty podezřelé z povolebních násilností

Před Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC) by měli stanout čtyři prominentní Keňané. Žalobci je podezírají z organizování povolebních násilností v roce 2008. Podle agentury Reuters to jsou vicepremiér a ministr financí Uhuru Kenyatta , bývalý ministr školství William Ruto, Joshua arap Sang , který pracuje v médiích a Francis Muthaura, bývalý tajemník vlády. Žalobce je viní ze zločinů proti lidskosti, oni obvinění odmítají.

|Martin Hromádka, Magdaléna Trusinová |Zprávy ze světa

ICC chce tři zatykače za údajné zločiny proti lidskosti v Libyi

Mezinárodní trestní soud (ICC) zřejmě vydá tři zatykače na libyjské vůdce. I když jména nebyla zveřejněna, vyslanci u OSN předpokládají, že by mezi nimi mohl být i Muammar Kaddáfí. O jejich vydání požádal hlavní žalobce (ICC) Luis Moreno-Ocampo. Uvedl to před Radou bezpečnosti OSN s tím, že má k dispozici jasné důkazy o zločinech páchaných na civilistech.

V Haagu pokračuje proces s Radovanem Karadžičem

|Barbora Pirochová, Magdaléna Trusinová |Zprávy ze světa

V Haagu pokračuje po letní pauze proces s někdejším vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem obžalovaným z válečných zločinů. Karadžič se před tribunálem pro bývalou Jugoslávii zodpovídá z válečných zločinů během konfliktu v Bosně v letech 1992 až 1995. Obvinění směřují hlavně k obléhání Sarajeva a masakru ve Srebrenici, který nepřežilo osm tisíc bosenských Muslimů.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Radovan Karadžič se má začít hájit před haagským tribunálem

Po čtyřměsíčním odkladu má před haagským tribunálem začít hlavní líčení s někdejším bosenskosrbským prezidentem. Radovan Karadžič čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a porušování válečných pravidel. Měl se jich dopustit za války v Bosně v první polovině 90. let. Před spravedlností se třináct let skrýval. Srbská policie ho dopadla předloni v Bělehradě, kde žil pod cizím jménem a vydával se za léčitele.