Vrchní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC), že je zapotřebí do Pásma Gazy, které čelí blokádě, zajistit přísun humanitární pomoci, píše agentura Reuters.
Exodus oživuje přízrak války mezi Armény a Ázerbájdžánci z let 1988-1994, která je součástí historie etnického krveprolití a vysídlování, jež se táhne po generace, napsal Reuters.
Podle ukrajinského generálního prokurátora je kyjevská kancelář největším pracovištěm soudu mimo jeho sídlo v nizozemském Haagu. Zaměří se na válečné zločiny.
Soudce Robert Fremr se rozhodl vzdát se nominace na soudce Ústavního soudu, v jeho senátu tedy nezasedne. Důvodem byl podle něj soustavný tlak, kterému čelil, kvůli jeho předlistopadovému působení.
Fremr připustil, že zvažuje rezignovat na možné členství v Ústavním soudu už teď. „Mám ale velkou obavu, že by to mohlo být vykládáno jako doznání. Některá ta obvinění jsou opravdu ošklivá,“ uvedl.
Nominaci soudců Roberta Fremra a Veroniky Křesťanové, stejně jako profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské doporučily oba senátní výbory, které se nominacemi zabývaly.
Zároveň ale na tiskové konferenci po schůzce s představiteli afrických států řekl, že vyhlásit příměří by bylo těžké, když ukrajinská armáda vede ofenzivu proti ruským jednotkám.
Agentura RIA Novosti s odvoláním na místní ruské úřady uvedla, že zemřel její zpravodaj. Kromě něj byl při ostřelování zraněn fotoreportér téže agentury a novinář a kameraman televize Izvestija.
Jeden z běloruských opozičních předáků už dříve v rozhovoru řekl, že ukrajinské děti, které jsou odváženy z okupovaných území a posílány do běloruských ozdravných táborů, se ne vždy vracejí.
Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa žádal Mezinárodní trestní soud, aby Putina během summitu nemusel kvůli obvinění z únosů ukrajinských dětí do Ruska zatknout, protože to by hrozilo válkou.
JAR patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač ICC. Také ale chce v hostit summit skupiny BRICS, na který je pozvaný i Putin.
Soud se také zabývá zprávami o sexuálním násilí a násilí na dětech. V Džunajná podle svědků došlo v poslední době k řadě útoků arabských milic namířených proti nearabskému etniku Masalitů.
V rámci svého mírového plánu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mimo jiné požaduje vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil ruské válečné zločiny.
Loni v listopadu norská policie zadržela muže, o kterém se domnívá, že je ruským agentem, a obvinila ho ze špionáže. Muž měl brazilské doklady na jméno José Assis Giammaria.
Horní parlamentní komora má o nominaci rozhodnout do dvou měsíců. Fremr by mohl u Ústavního soudu obsadit místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož mandát skončil 4. června.
Ukrajina požádala Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby vyšetřil zničení Kachovské přehrady z počátku tohoto týdne. Ukrajinské úřady už soudu předaly veškeré informace, které k věci mají.
Teixeira byl zatčen 13. dubna a je hlavním podezřelým v případů úniku utajovaných amerických dokumentů, které se týkají války na Ukrajině a řady dalších témat.
Například terorismus budou moci ruské soudy podle agentury TASS trestat až 20 roky namísto dosavadních 15 let. Maximální možný trest za diverzi se zvyšuje z 15 na 20 roků.
Zákon schválila horní komora ruského parlamentu. Předpokládá trest v podobě pokuty od 300 000 do jednoho milionu rublů nebo odnětí svobody až na pět let.
V úterý prezident tvrdil, že vládnoucí strana Africký národní kongres požádala o vystoupení z Mezinárodního trestního soudu. Ten v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Jihoafrická republika má s Ruskem, tradičním spojencem Afrického národního kongresu, dlouhodobě blízké vztahy. K ruské invazi na Ukrajinu zaujal Johannesburg neutrální stanovisko.
„Můžeme se odkazovat na maďarské zákony a podle nich nemůžeme zadržet ruského prezidenta... protože statut Mezinárodního trestního soudu nebyl v Maďarsku veřejně vyhlášen,“ uvedla kancelář premiéra.
„Mezinárodní trestní soud musí zaujmout objektivní a nestranný postoj, respektovat imunitu hlav států a vyhnout se politizaci a dvojím standardům,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang.