Letos se vůbec poprvé Ji.hlava konala deset dní. Rozprostřením programu přišla o část svého kouzla koncentrovaného intelektuálního večírku, ale pro program má rozšíření smysl.
Do kin vstupuje film Válečný zpravodaj, který přináší pohled na život a práci jednoho z nejvýznamnějších českých reportérů na Ukrajině Martina Dorazína. Přečtěte si rozhovor s rozhlasovým zpravodajem.
Dokumentární Ji.hlava nabídne přes 300 filmů, mimo jiné i výběr z díla oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga, který v listopadu povede mentoringový program na pražské FAMU.
Na to, jak se dá znovu najít síla, když život, jak ho znáte, ze dne na den skončí, odpovídá v novém dokumentárním snímku novinářky Jarmily Štukové. Dostal název Moje nová tvář.
Mezi hosty 27. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů budou patřit režisérka Agnieszka Hollandová nebo odbojář Josef Mašín mladší. Přehlídka trvá do neděle 29. října.
Bývaly honosnými centry olympiád, dnes se stadiony rozpadají. Jak nakládají města jako Peking nebo Tokio s dědictvím těchto sportovních svátků, sleduje nový český dokument Olympijský mezičas.
Dokument skládá portrét ženy skrz její vlastní slova. Prostřednictvím vzpomínek na partnera i literárních oblíbenců nechává Kareninovou, mýtus za titulky, jak ji sám režisér nazývá, najít samu sebe.
„O Tmání jsem přemýšlel hned od momentu, kdy jsem se začal zajímat o virtuální realitu. Od začátku zde byla idea vytvořit simulaci toho, co se děje během deprese člověku v hlavě,“ vysvětluje režisér.
Server iROZHLAS.cz přináší exkluzivní rozhovor s Ulrichem Seidlem, režisérem kontroverzního dramatu Sparta, který čelí obvinění z údajného týrání a zneužívání dětí během natáčení.
Devětašedesátiletý Ulrich Seidl měl také před natáčením snímku zamlčet dětem i jejich rodičům skutečnost, že zmíněný snímek Sparta pojednává o závažném tématu – pedofilii.
Retrospektivu americké avantgardistky Shirley Clarkeové v programu doplní třeba filmová esej o včelách nebo zřejmě nejstarší celovečerní dokument, natočený na Filipínách v roce 1913.
Letošní festival proběhne obdobně jako loni v hybridní formě, tedy v Jihlavě i na obrazovkách počítačů. Kromě filmů ocení také nejlepší dokumentární knihu. Ve čtvrtek festival představil také plakát.
Snímek Síla se stal nejsledovanějším filmem online varianty festivalu v Jihlavě, kde získal cenu za střih. Do tuzemských kin ho uvede distribuční společnost Artcam 6. ledna příštího roku.
Tři bosenští bratři se celý dosavadní život řídili pravidly stanovenými islámským saláfismem a jejich přísným otcem Ibrahimem. Ten si ale musí odpykat trest za terorismus.
Předáním cen ale přehlídka nekončí. Už od neděle mohou zájemci více než sto filmů z festivalové nabídky. Diváci tam najdou většinu vítězných snímků, ale třeba také očekávaný dokument Gorbačov.
Letošní ročník MFDF Ji.hlava se zaměří na téma mezilidských vztahů. Krátkometrážní snímek Milý tati a vítěz soutěže debutů na festivalu v Locarnu, Bratrství, téma specificky demonstrují.
Jednou z hlavních hvězd letošního ročníku bude americká legenda oboru gender studies a poststrukturalistické filozofie Judith Butlerová. Bude debatovat s návštěvníky festivalu na Inspiračním fóru.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě nabídne režijní debut herečky Charlotte Gainsbourgové, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho či filmový portrét písničkáře Jana Nedvěda.
„Filmový svět se kvůli pandemii do značné míry zastavil. Proto přicházíme s jarními ozvěnami. Abychom divákům i filmařům opět umožnili se potkat,“ oznámil ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka.
Online forma umožní, že si tentokrát budou moci festival vychutnat také diváci mimo území České republiky. Velká část filmového programu jim bude dostupná na portálu Dafilms.com.
Organizátoři dokumentárního festivalu Ji.hlava rozhodli jeho 24. ročník přesunout na internet. Filmy budou zpřístupňovány postupně a dojde tak k prodloužení festivalu.
Zatímco na jiných festivalech často laureáti přebírají pozlacené sošky zvířat, na Ji.hlavě se tento rok rozdávají dětské stavebnice. Jejich autorem je čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej.
Zvláštního uvedení se v Jihlavě dočká dokumentární esej klasika české kinematografie Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie.