migrační krize

| ČTK |Zprávy ze světa

Nevracejte migranty do Maďarska, dokud neupraví azylová pravidla, vyzývá evropské státy OSN

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval členské státy Evropské unie, aby nevracely žadatele o azyl zpět do Maďarska, dokud Budapešť nedá svůj nový azylový zákon do souladu s unijními pravidly a mezinárodním právem. Zpřísněný azylový zákon, který před dvěma týdny vstoupil v platnost, umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů.

|Petra Vintrová |Zprávy ze světa

Evropu pohlcuje fašismus, píší turecká média po diplomatické roztržce s Nizozemskem

Zahraniční noviny téměř po celé Evropě řeší spor mezi Nizozemskem a Tureckem. To trvá na omluvě kvůli zákazu vstupu pro dva turecké ministry do Nizozemska. Oba politici chtěli přesvědčovat své krajany, aby v tureckém referendu hlasovali pro zavedení prezidentského systému. Úřady jim to ale nedovolily s odůvodněním, že by mítinky posílily napětí před tamními parlamentními volbami. „Nizozemsko je jen další zemí, která dokazuje, že se nacismus vrací do Evropy,“ píše se třeba v pondělním vydání tureckého deníku Daily Sabah.

| ČTK |Zprávy ze světa

Ministři vnitra visegrádské čtyřky se dohodli na krizovém středisku pro zvládání migrace

Visegrádská čtyřka, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, vytvoří krizové středisko pro zvládání migrace, které má sloužit hlavně ke koordinaci a výměně informací. Oznámil to v pondělí maďarský ministr vnitra po schůzce se svými kolegy z V4 ve Varšavě. Středisko bude mít sídlo v Polsku, které nyní celé skupině předsedá, uvedl podle agentury MTI Sándor Pintér.

| ČTK |Zprávy ze světa

Eurokomisař vyzval Česko k větší pomoci s migranty. Itálii a Řecku dochází trpělivost

Do Itálie za prvních deset měsíců letošního roku dorazilo přes 155 tisíc žadatelů o azyl, tedy více než za celý loňský rok. Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos v této souvislosti vyzval země takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, aby se zapojily do schváleného programu přerozdělování migrantů. Zároveň ostatní unijní země vybídl, aby v tomto programu pokračovaly.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Ráno řečtina, odpoledne arabština. Uprchlické děti začaly chodit v Aténách do školy

Dopoledne se ve školách učí řecké, odpoledne zase syrské či afghánské děti. V Aténách i dalších řeckých městech totiž začala výuka dětí imigrantů. Program, kterého se v 19 školách účastní 1500 dětí uprchlíků, má pomoci s jejich začleněním do řecké společnosti. Na řadě míst ale proti tomu rodiče řeckých žáků a studentů protestovali, v Aténách i Soluni tak musela zasahovat policie.