Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Mikuláš Bek

|Kateřina Golasovská |Zprávy z domova

Na alternativní oslavy 28. října dorazily tisíce lidí. Měl jsem štěstí, že jsem nedostal medaili, řekl Brady

Tisíce lidí se již půl hodiny před začátkem sešly na "alternativních" oslavách svátku 28. října na Staroměstském náměstí v Praze. Část politiků a osobností si tam připomněla vznik samostatného státu. Bojkotovali totiž oficiální ceremoniál na Pražském hradě kvůli sporům o ocenění přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho. Právě ten na pódiu za mohutného potlesku převzal vyznamenání Františka Palackého z rukou rektora Palackého univerzity v Olomouci Jaroslava Millera.

Masarykova univerzita chce pomoci s uprchlíky. Nabízí tlumočení i právní služby

| ČRo |Zprávy z domova

Odpověď na otázku, jak se vypořádat s přílivem uprchlíků, nehledají pouze politici. Pomoci chtějí také akademici. Asi desítka běženců, která v Česku dostane azyl, by mohla zdarma studovat v anglickém jazyce některé programy na Univerzitě Karlově. Brněnská Masarykova univerzita chce vypomoci s tlumočením, jazykovou přípravou, právní poradnou a podobně.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Mikuláš Bek dál povede Masarykovu univerzitu, dekret mu předala ministryně školství

Staronovým rektorem brněnské Masarykovy univerzity se oficiálně stal Mikuláš Bek. Druhou největší univerzitu v Česku povede další čtyři roky. Padesátiletý muzikolog začne své nové funkční období v září. Dekret mu dnes předala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Bek má totiž dlouhodobě napjaté vztahy s Pražským hradem.