Prezident České lékařské komory, Milan Kubek, čelil během pandemie obtěžování ze strany Patrika Tušla a jeho skupiny. Lidé před jeho domem křičeli „vydejte nám vraha“. Případ se dostal až k soudu.
Patrik Tušl, obviněný za pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory, odmítl u soudu obžalobu. Líčení bude pokračovat v březnu.
Současný poplatek 90 korun je podle komory velmi nízký, neplní svojí regulační funkci a nepřispívá ke snižování přetíženosti lékařských pohotovostních služeb.
Tušl, kterého některá média označují za známou postavu tuzemské dezinformační scény, podle kriminalistů Kubka pronásledoval a omezoval v běžném způsobu života.
„Kdo z vás bude ochotný postavit se jim ve stejný den na odpor? Uděláme úplně stejnou protiakci. Jestli chtějí boj, tak ať to zkusí!“ vyzývali ve videích na sociálních sítích Tušl s Čermákem.
Milan Kubek upozorňuje, že stávající rychlost očkování bude nutné zvýšit stonásobně. Doporučuje také, aby stát znovu začal proplácet PCR testy i bez žádanky od lékaře.
Jak ověřil server iROZHLAS.cz, žádné podobné nařízení týkající se lékařů vláda nevydala. Neví o něm ani Česká lékařská komora, ani doktoři. Vše vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!
Českým nemocnicím se už hlásí první zdravotní sestry a lékařky, které z Ukrajiny utekly a chtěly by dál ve zdravotnictví pracovat. Dle Milana Kubka se musí především naučit česky a prokázat vzdělání.
Dernerová jako jeden z argumentů proti povinnému očkování uvádí, že vakcinace nevyvolává kolektivní imunitu. „Maximálně můžete chránit sám sebe. I po očkování můžete nakazit druhého člověka.“
Lékařů bez licence je podle zjištění Radiožurnálu víc a většinou se jedná o cizince. Podle České lékařské komory jde o hrubé porušení zákona a je to výsledek selhání státních orgánů.
Stovky polských žen cestují podle nevládních organizací do Česka za umělým přerušením těhotenství. Co všechno musí splnit, aby tu potrat mohly podstoupit? A jak důležitou destinací Česko je?
Nemocnice musí často na poslední chvíli měnit už tak složitě sestavené služby, přesouvat personál mezi odděleními nebo dokonce žádat o pomoc dobrovolníky.
Komora vyzvala lékaře, aby respektovali odborná doporučení, podporovali očkování a aby neškodili svým pacientům šířením nepodložených pochybností o účinnosti a bezpečnosti o očkování.
„Zdravotníci potřebují okamžitou a účinnou pomoc ze strany politické reprezentace i podporu ze strany veřejnosti. Bez pomoci to nezvládneme,“ upozornila Česká lékařská komora.
Laboratoře za pátek odhalily 4224 nově nakažených, což je nejvíce od poloviny dubna. A kromě počtu pozitivních testů je to vidět i na zátěži nemocnic. S koronavirem je teď hospitalizovaných 834 lidí.
Vše odstartovala úterní poznámka Jiřího Ovčáčka, mluvčího Miloše Zemana: „K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek (středu) si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší.“
Denní nárůsty počtu případů covidu v Česku stoupají už několik týdnů. Nad tisícovku se denní přírůstek dostal v tomto týdnu vedle pátku také v úterý a ve středu. Zároveň postupně ubývá testovaných.
Původně odbory požadovaly růst o deset procent pro lékaře a o 3000 korun pro ostatní zdravotníky. Současnou dohodu Žitníková považuje za maximum možného.
„Největší riziko pro to, jak bude vypadat podzimní vlna epidemie, vidím v tom půl milionu osob starších 60 let, které se z nejrůznějších důvodů zatím nenechaly vůbec očkovat.“
S cíleným oslovením takových seniorů by podle Kubka mohli především v menších obcích pomoct třeba i starostové. V současnosti má dokončené očkování asi 40 procent populace.
„Velký podíl nákaz zjištěných po vakcinaci propukl velmi brzy po očkování. Tedy v čase, kdy očkovaný ještě nemohl být chráněn,“ uvedl k tomu šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.
Peníze na odměny za boj s epidemií poskytovatelé zdravotních služeb dostanou, řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek. Záležet ale podle něj bude, jestli svým lidem vyplatí to, co jim náleží.
Očkování proti covidu má za sebou 73 procent zdravotníků. Nejvyšší proočkovanost - přes 80 procent - je mezi lékaři, následují sestry se 72 procenty. Menší zájem mají třeba sanitáři.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch také uvedl, že jeho úřad pracuje na tom, aby od začátku prázdnin bylo v Česku možné uznávat očkování ze Spojených států a dalších zemí.
Milan Kubek získal 176 hlasů, jeho protivník Zdeněk Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.