miliarda

| ČTK |Zprávy z domova

Ministerstvo dalo za zlepšení vzdělávání přes miliardu. Ničemu to nepomohlo, tvrdí NKÚ

Ministerstvo školství v letech 2011 až 2016 zaplatilo zhruba 1,2 miliardy korun za projekty hodnotící znalosti žáků základních a středních škol, přesto ke zlepšení kvality vzdělávání v Česku nepřispěly, informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo ale s jeho závěry nesouhlasí. Podle něj podstatná část projektů, které NKÚ kontroloval, je z dob minulých vedení ministerstva a NKÚ navíc některé údaje neuvádí, i když je měl k dispozici a pro posouzení účelnosti projektů jsou důležité.

| ČTK, Matěj Válek |Ekonomika

Hodnota Microsoftu se dostala nad 500 miliard dolarů. Stále zaostává za Applem nebo Alphabet

Tržní hodnota americké softwarové společnosti Microsoft překonala hranici 500 miliard dolarů, tedy v přepočtu přes 12,5 bilionu korun. Jde o takzvanou tržní kapitalizaci společnosti, tedy hodnotu všech jejích akcií. Akcie firmy reagovaly růstem na čtvrtletní výsledky, které překonaly odhady analytiků, uvedla agentura Reuters. V podobné výši trhy naposledy oceňovaly Microsoft v roce 2000, kdy vrcholila burzovní horečka zaměřená na internetové a technologické firmy.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Brusel bude přesvědčovat Česko, že může získat miliardy z evropského investičního plánu

Evropská komise dnes bude přesvědčovat Česko, že může získat peníze na miliardové projekty z evropského investičního plánu. Do Prahy kvůli tomu přijede místopředseda Komise a bývalý finský premiér Jyrki Katainen. Díky plánu by měly do evropské ekonomiky přijít investice v přepočtu za 315 miliard eur, tedy za víc než 8 a půl bilionu korun.

|Jakub Šídlo, Lucie Maňourová |Ekonomika

Miliarda korun vyhraná v arbitráži stojí stát až 50 milionů

České republice hrozí spory s investory do solární energie, kteří žalují stát kvůli tomu, že zavedením srážkové daně neochránilo jejich investice. Podle ministerstva financí požadují něco mezi 40 a 60 miliardami korun. Poradce ministra financí pro mezinárodní arbitráže Radek Šnábl hovořil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu o nákladech spojených s arbitrážemi.