milice

| ČTK |Zprávy ze světa

Při násilnostech na východě Konga zemřely nejméně 4 desítky lidí

Na čtyři desítky civilistů zemřely o víkendu na východě Konga při násilných střetech s ozbrojenými milicemi. Nepokoje v zemi vypukly tento týden poté, co prezident Joseph Kabila zůstal v úřadu, i když mu v úterý vypršelo funkční období. Podle agentury Reuters není jasné, zda všechny násilnosti přímo souvisí s požadavkem opozice na rezignaci prezidenta, nebo jde o etnické spory.

IS ztratil za necelý rok víc než čtvrtinu území v Iráku, dál kontroluje Mosul

| ČRo |Zprávy ze světa

Teroristé z takzvaného Islámského státu ztratili za necelý rok víc než čtvrtinu území, které obsadili v Iráku. To je podle amerického ministerstva obrany výsledek spojeneckých leteckých útoků, které spojenci v čele s USA spustili loni v srpnu. Pentagon zveřejnil mapu, kde všude museli džihádisté ustoupit na tiskové konferenci před schůzkou amerického prezidenta s iráckým premiérem. Premiér Abádí s Barackem Obamou mluvil o íránské roli v Iráku.

|Tomáš Šácha |Regiony

Před 25 lety odmítli milicionáři v Ústí nad Labem nastoupit proti demonstrantům

Před pětadvaceti lety se při generální stávce ukázalo, že moc komunistů se bortí v celém tehdejším Československu. V některých regionech, například na severu Čech, přitom před ní panovala napjatá atmosféra. Zatímco v Praze už dva dny na Letné demonstrovaly statisíce lidí, v kraji horníků, který byl někdy přezdívaný jako rudý, nevypadala situace tak jednoznačně. V Ústí nad Labem ale nakonec odmítla poslušnost režimu i jeho ozbrojená opora - Lidové milice.