milost

Muž, kterého omilostnil Zeman, má sedm záznamů včetně loupeže a nedovoleného ozbrojování

| ČTK |Zprávy z domova

Muž, kterého minulý týden omilostnil prezident Miloš Zeman, má v rejstříku trestů celkem sedm záznamů, a to hlavně za majetkovou trestnou činnost. Ve vězení si měl tentokrát odpykat tři roky, soud mu však loni v létě trest na rok přerušil kvůli pokročilé rakovině plic, jež vyžaduje specializovanou léčbu. Vyplývá to z přípisu ministra spravedlnosti.

| ČTK |Zprávy z domova

Zeman 'vážně uvažuje' o milosti pro vraha Kajínka. Jsou pochybnosti o jeho vině, řekl

Prezident Miloš Zeman vážně uvažuje, že udělí milost Jiřímu Kajínkovi, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus vraždy odsouzen na doživotí. Podle prezidenta je Kajínek ve vězení dlouho a existují pochybnosti o jeho vině. Zeman to ve čtvrtek řekl při setkání s obyvateli Čáslavi v rámci návštěvy Středočeského kraje. Před čtyřmi lety přitom tvrdil, že by Kajínkovi milost nedal.

|Kristina Roháčková, dp |Zprávy ze světa

Velká Británie zpětně omilostnila desetitisíce mužů odsouzených za homosexualitu

Velká Británie zpětně omilostnila muže, kteří byli v minulosti odsouzeni za homosexualitu či bisexualitu. Dlouho očekávaný výrok tak vymazal tresty za dnes už neplatné sexuálně trestné činy. Zákonu, který vláda přijala v úterý, se přezdívá po britském matematikovi Alanu Turingovi, který stál za rozluštěním nacistického kódu Enigma. Posmrtné královské milosti se ale dočkal až v roce 2013, tedy 61 let poté, co byl obviněn z „trestného činu hrubé nemravnosti“, jak se v té době homosexualita označovala.

| ČTK, dab |Zprávy ze světa

Netanjahu vyzval k udělení milosti vojákovi, který zastřelil na zemi ležícího palestinského útočníka

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval k omilostnění vojáka Elora Azarii, jehož soud uznal vinným za zabití. Azaria loni zastřelil na zemi ležícího Palestince Abdala Fattáha Šarífa, který předtím útočil na izraelské vojáky. Azariovi hrozí až dvacetileté vězení, tak vysoký trest se ale neočekává. Premiér Benjamin Netanjahu mladíkovo počínání odsoudil, ale výraz vrah nepoužil.