Mince s reliéfem Českého lva je unikátní nejen svou hmotností, ale také použitím bezpečnostního prvku - hologramu, řekla mluvčí mincovny Lenka Klimentová.
V tisku se ve středu dočtete, že některé domovy pro seniory můžou mít problémy se zajištěním jídla pro své klienty kvůli vyšším cenám energií a vyhlášce, která stanovuje cenu stravy na 170 korun.
Stovky stříbrných pražských grošů ze 14. století vyhrabala u Ústí na Vsetínsku fenka. Majitel zvířete cenný archeologický nález odevzdal, nyní jej zkoumají odborníci Muzea regionu Valašsko.
Na 700 až 800 takzvaných stříbrných brakteátů je dobře zachovalých, pravděpodobně je vlastnil šlechtic nebo církevní hodnostář. Na mincích je hlava panovníka a ryby v kruhu kolem.
Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 377. Ve stejném období loni jich bylo 422. Počet padělků eur klesl na 170 z loňských 244 a v dolarech na 21 z loňských 32.
Archeologové místo prohledali, zdokumentovali nález a pomocí detektoru kovů dohledali ještě další stříbrné mince. Celkem jsme jich napočítali 189. Mince nyní posoudí numismatik.
Protože Jiří Pernica použil při hledání detektor kovu, nemá na nálezné podle zákona nárok. Mimořádnou finanční odměnu by mu ale mohl udělit Jihomoravský kraj.
Pět desítek mincí muž našel v lese minulý víkend, přesné místo je utajované. Hodnota mincí ještě není určena, posoudí je numismatik. Lidé by je v muzeu mohli vidět zhruba do roka.
Česká národní banka představila své plány. Vedle vydání 36 emisí pamětních mincí a bankovek budou poprvé uvedeny české dukáty a další mince se speciálními motivy.
Britská královská mincovna vloni poprvé za desítky let nevyrobila žádné mince v nominálních hodnotách jedné a dvou pencí. Podle ministerstva financí je jich v oběhu dost.
Včerejší loupež také ovládla mexické sociální sítě. Lidé ji spojují s populárním španělským seriálem La casa de papel o geniálním muži s přezdívkou Profesor, který vykradl španělskou mincovnu.
Bankovky se padělaly už před sto lety. Padělků prvních takzvaných státovek bylo zadrženo přes sto tisíc kusů. Jedny z nejnebezpečnějších padělků vyráběl třeba Bedřich Černý.
Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 307 na 1011. Loni bylo zadrženo 2111 falešných bankovek všech měn, meziročně o 26 procent méně. Jedná se o čtvrtý meziroční pokles v řadě.
„Je to svým rozsahem největší nález na Podblanicku z této doby. Za tento depot by se dali pořídit dva koně, dva meče, šest krav, jedenáct prasat nebo 17 párů škorní,“ říká ředitel muzea Radován Cáder.
V českých numismatických aukcích se loni prodaly mince a medaile za 465 milionů korun. To je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016.
Na pracovištích banky si až do vyčerpání zásob mohou zájemci vyměnit najednou tři kusy od každého vzoru za hotovost ve stejné hodnotě, tedy až devět dvacetikorun a tři stokoruny s přítiskem.
Před stovkami hostů, mezi kterými byli Miloš Zeman nebo Andrej Babiš (ANO), byly ve Španělském sále pokřtěny nová kniha o historii koruny, replika zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.
Na rubové straně dvacetikorun bude portrét prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila.
Česká národní banka oslaví příští rok 100. výročí vzniku československé koruny speciální sérií dvacetikorun. Na mincích budou portréty tří nejvýznamnějších meziválečných finančníků.
Vytvořil Řád Tomáše Garrigua Masaryka, starou dvacetikorunu se svatým Václavem i novější s astrolábem a mince ke 100 letům Československa. V rozhovoru pro server iROZHLAS prozradil, jak vznikaly.
Česko zachvátilo v uplynulých dnech kvůli speciálním mincím ke 100 letům Československa davové šílenství. A s dvacetikorunami se zároveň začalo kupčit na internetu. Prodávají se i za několik tisíc.
Mezi nejkurióznější chyby v ražbě se poté dozajista zařadí také dvacetihaléř, který měl o 180 stupňů otočenou zadní stranu. Nyní má mnohem vyšší cenu než jako pouhá památka na doby minulé.
Ve středu i čtvrtek ráno zablokovali nedočkavci chodník v pražské ulici Na Příkopě. Fronty o délce stovek metrů se tvořily i v Brně či v Ostravě, kde v nich zájemci strávili až tři hodiny.