ministerstvo kultury

|Jan Rokyta, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Veřejnosti se v den státního svátku otevřela sídla některých úřadů. Poprvé třeba ministerstvo financí

Veřejnosti se poprvé v historii otevřela budova ministerstva financí. Úřad u příležitosti Dne české státnosti připravil komentované prohlídky. K vidění jsou jak prvorepubliková část budovy, tak bývalý klášter bosých karmelitek. V Nostickém paláci na pražském Maltézském náměstí, tedy v sídle ministerstva kultury, si lidé můžou prohlédnout zase reprezentační sály, obrazárnu s díly starých mistrů nebo slavnou nostickou knihovnu s přibližně 14 tisíci svazky.

| ČRo |Zprávy z domova

NKÚ: Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze na opravy památek netransparentně a bez koncepce

Ministerstvo kultury rozdělovalo podle Nejvyššího kontrolního úřadu peníze na opravy a údržbu kulturních památek a státních hradů a zámků netransparentně a bez koncepce. Při výběru akcí, které podpoří, se podle kontrolorů řídilo především požadavky příspěvkových organizací. Ministerstvo programy navíc stále prodlužovalo, aniž by vyhodnotilo jejich přínos.

| ČTK |Regiony

Káznici v Brně prohlásilo ministerstvo za kulturní památku. Může to prodražit plány města

Ministerstvo kultury prohlásilo bývalou káznici v ulici Cejl v Brně za kulturní památku. Uvedl to Matěj Hollan (Žít Brno), náměstek primátora zodpovědný za kulturu. Podle něj je rozhodnutí nepravomocné a město má možnost i se soukromým vlastníkem, který je majitelem části objektu, podat do 15 dnů rozklad. Hollan zatím neví, jak se Brno k rozhodnutí postaví.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Ministr udílel tituly Rytíř, Dáma a Mecenáš kultury. In memoriam ocenil i Hašlera

Ocenění a titul Rytíř a Dáma české kultury dnes dostali malířka Helga Hošková-Weissová, herečka Marie Tomášová, režisér a herec František Miška a výtvarník Jiří Sozanský. Všechny oceněné spojuje osobní vzdor proti totalitním režimům či perzekuce z jejich strany. In memoriam připadlo ocenění českému písničkáři, herci, skladateli a spisovateli Karlu Hašlerovi a spisovatelce Boženě Kuklové-Jíšové. Čestný titul Mecenáš české kultury si odnesla zakladatelka pražského Muzea Kampa Meda Mládková.

| ČRo, Veronika Neprašová |Regiony

Pražský Libeňský most by mohl být památkou, ministerstvo řeší nový podnět

Ministerstvo kultury na základě nového podnětu zahajuje řízení o prohlášení Libeňského mostu v Praze za památku. Do konečného rozhodnutí tak musí Praha s mostem nakládat tak, jako by už památkou byl. Spojení Holešovic a Libně chce vedení města opravit už roky, podle kritiků ale hrozí mostu demolice. Pražští zastupitelé budou o osudu mostu jednat příští týden.

|Iveta Záleská |Zprávy z domova

Česko má 9 nových národních památek. Seznam rozšířily i sextanty astronoma Keplera

Česko má devět nových movitých národních kulturních památek. Mezi nejvýznamnější české památky nově patří třeba renesanční rukopis Žlutický kancionál nebo vyšebrodský cyklus devíti deskových oltářních obrazů. Hned tři exponáty lidé najdou v Národním technickém muzeu. Jsou to astronomické hodiny a dva měřicí přístroje z rudolfinské doby, takzvané sextanty.