ministerstvo vnitra

Nejnovější zprávy

|Petra Holinková |Zprávy z domova

'Vracíme jim důstojnost'. Lékaři z MEDEVAC pomáhají lidem zapomenutým válkou a inspirují svět

UVNITŘ VIDEO. „Jsme malá země s výjimečným humanitárním programem,“ říká koordinátor misí Lukáš Němec o českém programu MEDEVAC. Do chudých nebo válkou postižených zemí vyváží české zdravotnické špičky a pomáhá těm, na které by se jinak nejspíš zapomnělo. Se specifickým přístupem a 613 operacemi za minulý rok program přitahuje pozornost dalších zahraničních týmů, které se od Čechů chtějí učit. „Snažíme se prezentovat naše zdravotnictví v zahraničí,“ přiznává další z cílů projektu Němec. Zároveň v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu popisuje příběhy, které ho dokázaly rozbrečet. Často jsou jejich hlavními hrdiny děti.

| ČTK |Zprávy z domova

Drábová uhájila post zastupitelky. Její funkce jsou neslučitelné, míní vnitro

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová prozatím uhájila svou funkci středočeské zastupitelky. Krajští zastupitelé v úterý přes výzvu ministerstva vnitra, podle nějž jsou funkce Drábové neslučitelné, odmítli věc zařadit na program jednání. Drábová uvedla, že nebude dělat žádné kroky, a chce, aby o jejím mandátu rozhodl soud.

| ČTK |Zprávy z domova

Policisté, celníci a hasiči dostanou od léta přidáno, dohodli se Chovanec s Babišem

Členům bezpečnostních sborů se od letošního července zřejmě zvýší platy o deset procent. Ministerstvo vnitra našlo ve svém rozpočtu 600 milionů korun. Další jednu miliardu, která ke zvýšení platů chybí, bude hledat ministerstvo financí. Po společném jednání to ve čtvrtek oznámili ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh na zvyšování platů ještě musí schválit vláda.

Snad se nebudeme přirovnávat k Mosulu, říká Bublan k Chovancově domobraně

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

Domobrana ministerstva vnitra přitáhne jedince s militantními sklony, těmto lidem bych nepřisuzoval obranu vlasti, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu senátor za ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan. Záměr vytvořit jakýsi systém rezervistů, tedy legálních držitelů zbraní, kteří by byli k ruce policistům, představili zástupci ministerstva vnitra minulý týden ve sněmovně. Resort Milana Chovance se tím brání proti směrnici Evropské komise, která podle kritiků omezí právo na držení některých zbraní.

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

Policisté by měli mít k ruce ozbrojené pomocníky, vítá návrh vnitra bezpečnostní analytik

Policisté by měli mít v záloze dobrovolníky, kteří jim budou v případě potřeby pomáhat udržovat pořádek, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu bezpečnostní analytik Střediska bezpečnostní politiky FSV UK Libor Stejskal. Vítá tak úvahy ministerstva vnitra v čele Milanem Chovancem z ČSSD ohledně vytvoření systémů ozbrojených záložáků.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Statisícové odměny na ministerstvu vnitra. Chovanec je rozdal za 'mimořádné služební úkoly'

Přesně 400 tisíc korun. Taková byla na ministerstvu vnitra nejvyšší odměna za loňský rok. Získal ji takzvaný superúředník Josef Postránecký, náměstek pro státní službu při resortu Milana Chovance (ČSSD). Vyplývá to z dat Zpravodajského webu Českého rozhlasu, která získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

| dp |Zprávy ze světa

BBC si všímá Chovancova boje proti dezinformacím i Ovčáčkova zesměšňování úřadu

O nový útvar ministerstva vnitra se zajímají nejen tuzemská, ale také zahraniční média. Ve čtvrtek se na jeho fungování zaměřil také britský zpravodajský server BBC, který připomněl nejen důvody, proč Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vzniklo, ale také to, jakým výzvám od prvopočátku čelí, včetně přístupu českého prezidenta a jeho mluvčího.

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Dobrovolníci mají zlepšit bezpečnost. Připomíná to komunistickou stráž, odmítají radnice

Radnice mohou do konce ledna opět žádat o peníze na takzvané bezpečnostní dobrovolníky. O projekt ministerstva vnitra ale není velký zájem. Dobrovolníci podle části politiků připomínají komunistické Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti. Informovala o tom MF Dnes. Někde jsou ale naopak s dobrovolníky spokojení. Projekt, který podporuje ministerstvo vnitra, má zlepšit bezpečnost v ulicích. Dobrovolníci nemají nahradit policii, mohou ale třeba hlídat přechody nebo informovat řidiče.

|Petr Jadrný |Zprávy z domova

Pražská záchranka kolegy informuje telefonicky. Jednotný elektronický systém u nich nefunguje

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) hodnotil projekt Národního informačního systému integrovaného záchranného systému (NIS IZS), který měl propojit hasiče, policii a záchrannou službu, aby byl jejich postup co nejefektivnější. Systém nesplnil pět ze třinácti cílů a musela být vypuštěna klíčová část, informoval NKÚ na svých internetových stránkách.

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Na Facebooku jsou falešné účty Centra proti terorismu. Jeden změnil název na Roztomilé obrázky kočiček

Na Facebooku se v pondělí objevily dva falešné účty vydávající se za Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Nově vzniklý úřad ministerstva vnitra před nimi varoval. Jeden z nich se pak v úterý ráno přejmenoval na Roztomilé obrázky kočiček. Centrum začalo fungovat v pondělí a má monitorovat potenciální teroristické hrozby a bojovat s dezinformačními kampaněmi.