Stav nebezpečí v částech Moravskoslezského kraje zasažených zářijovými povodněmi potrvá do pátku 13. prosince. Stát také připravuje dva programy na obnovu vodohospodářské infrastruktury.
Z registru smluv vyplývá, že se mělo jednat o nákup traktoru s návěsem určený pro výuku autoškoly. Smlouvu škola s dodavatelem uzavřela zhruba dva měsíce předtím, než skončila vláda Andreje Babiše.
„Nelze vyloučit, že jedním z důvodů vrácení dotace byla hrozba vydání inkasního příkazu a s tím související nemožnost čerpání národních dotací,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Většina financí, zhruba 378 milionů korun, půjde z rozpočtu Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu a zdrojů ministerstva zemědělství. Zvýhodněni budou pojištění sadaři.
Ministr zemědělství Marek Výborný hájí návrh rozpočtu v rozhovoru pro Český rozhlas Plus jako prorůstový. Nespokojenost části ministrů prý nechápe, ve finální podobě rozpočtu čeká jen drobné změny.
Počet zvířat používaných při pokusech v Česku mírně klesl. Ochránci zvířat tlačí na úplné zrušení testování na zvířatech, ale podle ministerstva zemědělství to zatím není možné.
Výborný žádá po Evropské unii 2,5 miliardy korun na pomoc českým ovocnářům. Peníze mají jít z krizového fondu, Česko usiluje o třetinu celkového rozpočtu. „Nedomnívám se, že ji dostaneme,“ uznává.
Podle lživého příspěvku Piráti plánují vznik Svazu sběračů ledních plodů. Údajně by měl fungovat podobně jako svaz rybářský či myslivecký. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, žádná změna se nekoná.
„Bohužel tehdy Ministerstvo zemědělství nenastavilo minimální podíly listnáčů a jedlí moc vysoko, takže až do roku 2018 to lesům pomáhalo jen velmi zvolna,“ popisuje odborník hnutí DUHA Jaromír Bláha.
Mezi mrakodrapy v centru Ho Či Minova Města stojí česká restaurace Hoa Vien. Na jídelním lístku můžou návštěvníci najít guláš nebo smažený sýr. Česko chce do Vietnamu dostat ale i další produkty.
Původně museli zemědělci nechat ladem osm procent plochy, což bylo jednou z podmínek, aby měli nárok na vyplacení základní přímé platby ze společné zemědělské politiky.
„Cena obilí je dnes okolo 3500 korun, ale náklady na dopravu z Ukrajiny do evropského přístavu jsou třeba 2500 korun. Proto to ukrajinský zemědělec raději prodá hned za hranicemi,“ vysvětluje Pýcha.
Po téměř dvou letech padl před tribunálem Soudního dvora Evropské unie rozsudek ve sporu Česka a Evropské komise kvůli pokutě asi 1,15 miliardy korun, která padla za chyby v dotacích.
Část zemědělců, která protestovala v Praze, ukončila demonstraci předčasně. „Přišly skupiny, které se na nás nalepily a narušily protest nadávkami na vládu a vulgaritami,“ vysvětluje koordinátor Malý.
Nákaza byla zatím potvrzena pouze v jedné hale, v ohnisku nákazy dojde i k likvidaci vajec. O situaci informoval ministr zemědělství i Krajská veterinární zpráva v Pardubicích.
„Doufám, že se ta situace napraví v řádu týdnů. Cíl je jednoduchý, musí to být do okamžiku, než zemědělci v Evropě vyjedou do polí. Jinak by to skutečně způsobilo velké problémy,“ dodal Výborný.
V úterý bude zdanění tichých vín probírat pracovní skupina, ve které jsou jak zástupci několika ministerstev i vinaři. Ve vysílání Radiožurnálu odpovídal prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Bývalý šéf KDU-ČSL říká, že jeho partaj je moderní konzervativní strana. „Moc bych prosil veřejnost, aby chápala, že to není pejorativní výraz,“ žádá v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Naposledy ve druhé půlce srpna vydalo vedení fondu nové rozhodnutí, proti němuž se dceřinka Schrom Farms odvolala. Případ tak na poputuje na stůl ministerstvu zemědělství.