ministerstvo zemědělství

Nejnovější zprávy

| ph |Zprávy z domova

Ministerstvo zemědělství neví, jaký přínos měly projekty na rozvoj venkova za 4 miliardy, tvrdí kontrola

Ministerstvo zemědělství podle Nejvyššího kontrolního úřadu v letech 2007 až 2013 dostatečně neřídilo a nevyhodnocovalo přínos jednotlivých projektů na rozvoj venkova za čtyři miliardy korun. Vše navíc bylo zdlouhavé a resort nenastavil optimální podmínky pro čerpání dotací. Ministerstvo je ale přesvědčeno o tom, že peníze byly vynaloženy účelně, sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

| ph |Zprávy z domova

Zaslouží si Češi stejné potraviny jako Němci? Jurečka chystá rozsáhlý průzkum dvojí kvality potravin v EU

Ministerstvo zemědělství chce v Bruselu prosadit legislativu, která by nařizovala stejné složení stejných výrobků ve všech zemích EU. Chystá proto rozsáhlý průzkum srovnávající složení totožných výrobků prodávaných na českém, slovenském, německém a rakouském trhu. Na kritiku upozorňující na různé složení a ceny produktů totiž Brusel v minulosti reagoval nedostatkem relevantních dat.

Psychické vydírání, vulgarity, vyhrožování, stěžují si v průzkumu dodavatelé na praktiky řetězců

|Milan Kopp, ČRo |Ekonomika

Maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu, domnívá se 79 procent jejich dodavatelů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo zpracovat ministerstvo zemědělství a jehož výsledky představilo na dnešní tiskové konferenci. Z pohledu férového a oboustranně vyváženého přístupu vůči dodavatelům nejlépe vyšly řetězce Coop, Globus a Billa, naopak nejhůře Lidl a Kaufland.

| Český rozhlas, Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

NKÚ: Ministerstvo zemědělství utratilo stamiliony za dotace bez konkrétního cíle

Ministerstvo zemědělství podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nemělo představu, čeho chce dosáhnout při rozdělování mnohamilionových dotací na vzdělávání a poradenství. V posledních osmi letech za ně úřad utratil 1,4 miliardy korun. Podle resortu ale současné vedení nepochybilo. Ze tří kontrolovaných oblastí dopadly nejhůř dotace pro neziskové organizace.

|Václav Štefan |Ekonomika

Stát už letos přiznal zemědělcům 29,5 miliardy na dotacích. Peníze chodí pozdě, stěžují si

Stát už letos pěstitelům a chovatelům přiznal dotace za 29,5 miliardy korun. V rámci žádostí za rok 2015 rozhodne Státní zemědělský intervenční fond ještě o miliardě a 300 milionech. Oznámil to ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Podle něj už agrárníkům poslali přes 99 procent přímých plateb. Někteří z nich si ale ještě nedávno stěžovali, že peníze na účtech nemají.

|Václav Štefan |Ekonomika

Jurečka chce dát farmářům na trzích výjimku z EET. Ministerstvo financí je proti

Drobní farmáři by mohli dostat výjimku z elektronické evidence tržeb. Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli do nového systému zapojovat. Týkalo by se to i živnostníků, kteří si přivydělávají a jejich zisk nepřesáhne 20 procent průměrné mzdy. Resort financí se ale dlouhodobě staví proti výjimkám z EET.

| ČTK |Zprávy z domova

Dovozy levných vajec ze zahraničí ohrožují české farmáře. Bez označení původu nemají záruku kvality

Polská vejce se do České republiky podle ministerstva zemědělství vozí za dumpingové ceny. Prodávají se hlavně v Kauflandu a v Aholdu. Zákazníci by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL měli kupovat především česká vejce, která mají na skořápce natisknutý český kód. "Budou čerstvá a chovy jsou řádně zkontrolované," uvedl ministr.