„Vedle aplikace zvýšenou dávkou do nor je na omezené období a ve výjimečných případech možná i povrchová aplikace,“ uvedl ústav. Schválení postupu bude individuální na základě posouzení inspektorů.
Pro ochranu českých občanů je v tuto chvíli žaloba nezbytná, neboť Polsko zatím nenaplnilo požadavky, které si Česko v souvislosti s ochranou životního prostředí na jeho straně hranice klade.
Ministr životního prostředí také řekl, že je naštvaný, že vyšetřování otravy Bečvy trvá dlouho. Na druhou stranu ale chápe, že policie musí shromáždit dostatek důkazů.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se také ohradil proti zmínce Policie ČR, která opět upozornila, že na případ nikdy neuvalila informační embargo. Na něj se Brabec v minulosti odkázal.
Česko očekává do konce roku vyjádření Evropské komise k podnětu, které podalo v září, a na základě něj a dosavadního jednání vláda následně rozhodne o dalším postupu.
Státní Lesy České republiky mohou kácet pouze na přesně určených lokalitách a šetrnými způsoby přesně podle rozhodnutí Národního parku Šumava. Státním lesům se to takové rozhodnutí nelíbí.
Češi produkují stále víc odpadu. Oproti době před deseti lety jsme toho loni do koše vyhodili skoro o desetinu víc. Pomoct by měly nové zákony o nakládání s odpady, které v pondělí projedná vláda.
Novela obsahuje čtyři zákony, které řeší i nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Na vládu se dostala se zhruba třicítkou rozporů od obcí, některých krajů a svazů.
Mrtví zajíci na Brněnsku je přesně to, čeho jsme se obávali, říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. S hraboši v krajině musí podle něj zemědělci prostě počítat.
„Věřím, že s vaším přispěním bychom mohli stanovit výkonnostní normy této aktivity tak, abychom mohli bezpečně zažehnat kalamitní stav hraboše polního,“ napsal Pýcha.
Protestující s transparenty a vlajkami symbolicky blokovali vchod do budovy. Někteří se k budově přilepili vteřinovým lepidlem. Protest trval asi tři hodiny a byl poklidný.
Podle Greenpeace, Hnutí Duha a Frank Bold ministerstvo navrhuje změny vyhlášky, která by uhelným elektrárnám umožnila odečíst 40 procent z naměřených hodnot toxické rtuti jako „nejistotu měření“.