ministr průmyslu a obchodu

| ČTK |Ekonomika

OKD má koupit Prisko. Havlíček se s Babišem domluvil na řešení situace černouhelné firmy

Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na společném návrhu na řešení situace černouhelné firmy OKD, která je v úpadku. Společný kompromisní návrh předloží ve středu vládě. Za stát by měla podat nabídku na koupi společnost Prisko. Státní podnik Diamo se má na procesu převzetí také podílet. Po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to novinářům řekl nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

| ČTK |Zprávy z domova

Sobotka jedná s kandidáty na post ministra průmyslu. Za Zemanem se chystá v příštích dnech

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v těchto dnech vyjednává s vhodnými kandidáty na ministra průmyslu a obchodu. Jejich jména nezveřejnil. Na dnešní tiskové konferenci po první schůzce nového vedení ČSSD řekl, že o nástupci ministra Jana Mládka (ČSSD) ještě nerozhodl. V příštích dnech chce svůj návrh oznámit prezidentovi Miloši Zemanovi a dohodnout si s ním schůzku.

|Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Babičky, elitářský roaming i polské služby: přehled výroků, které vedly k pádu ministra Mládka

Premiér Bohuslav Sobotka odvolá ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Oznámil to v pondělí na tiskové konferenci s tím, že nebyl v poslední době spokojený se způsobem, jakým ministerstvo pracuje. Ministr Mládek podle vlastních slov čelil mediální kampani, kterou primárně vedl ministr financí Andrej Babiš. Přečtěte si, jaké výroky přispěly k pádu ministra průmyslu Mládka.

|Michal Malý |Regiony

Další obce hrozí státu žalobou kvůli úložišti jaderného odpadu. Setkají se s ministrem

Starostové z lokalit pro jaderné úložiště míří do Prahy. Budou apelovat na ministra průmyslu, aby geologické průzkumy nechal na všech sedmi původně vytipovaných místech. Zhruba před dvěma týdny ministerstvo oznámilo, že chce zúžit výběr pouze na dvě lokality. Podle ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiřího Slováka ale průzkum bude pokračovat na všech místech, až potom se vybere to nejlepší pro uskladnění.

|Ondřej Houska |Ekonomika

EK schválí českou podporu pro obnovitelné zdroje do několika měsíců

Evropská komise schválí český systém podpory obnovitelných zdrojů energie během několika měsíců. Po jednání s komisí to řekl ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. Energetický regulační úřad odmítá bez schválení ze strany komise, takzvané notifikace, vypsat podporu pro obnovitelné zdroje za více než 40 miliard korun. Ministr Mládek za to šéfku úřadu Alenu Vitáskovou kritizoval.

|Martin Knitl, Anna Kottová |Zprávy z domova

Vláda znovu projedná vznik průmyslové zóny v Karviné. Spory Mládka a Babiše zřejmě nekončí

Vláda bude opět řešit stavbu strategické průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku. Na vybudování plochy pro velkého investora má stát přispět částkou až 750 milionů korun. Postupně se ale vyhrotily spory mezi ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem z ČSSD a ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO. Pozemky by měl totiž stát koupit od firmy spojené s podnikatelem Zdeňkem Bakalou.

|Lenka Kabrhelová, Ivana Moravcová |Ekonomika

Český export do Ruska podle ministra obchodu Kuby nenaráží na politické překážky

Vývoz českých firem do do Ruska podle ministra obchodu a průmyslu Martina Kuby nenaráží na politické překážky, prohlásil to během návštěvy Ruska, kam ho doprovází zástupci 70 českých firem. Jak uvedl, během jednání s protějšky z ruské vlády nenarazil na nic, co by potvrzovalo nedávná varování premiéra Petra Nečase. Ten vyjádřil přesvědčení, že podpora členek skupiny Pussy Riot odsouzených do vězení, může českému exportu do Ruska uškodit.

|Tereza Bartůňková, Eva Presová |Ekonomika

Ministr průmyslu zvažuje výstavbu tří jaderných bloků

Podíl jádra na výrobě elektřiny by u nás za zhruba 25 let mohl stoupnout na 50 procent, tedy o 20 procent víc než nyní. Ministr průmyslu Martin Kuba v České televizi uvedl, že kromě dvou jaderných bloků v Temelíně zvažuje ještě postavit jeden další v Dukovanech.