Končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek oznámil rezignaci na funkci šéfa jihomoravské ODS, které předsedá od roku 2014. Zároveň pozastavil členství ve straně, do které vstoupil v roce 1998.
Poslanci už druhým dnem jednají o daru resortu spravedlnosti. O nástupkyni Pavla Blažka Evě Decroix a jejím plánovaném auditu mluvili s Lukášem Matoškou Karel Haas (ODS) Radek Vondráček (ANO).
Pavel Blažek (ODS) nakonec vystoupil na Sněmovní schůzi. Opozice se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. V této situaci nastupuje na ministerstvo spravedlnosti nová ministryně Eva Decroix (ODS).
Pavel Blažek končí kvůli problematickému daru bitcoinů od Tomáše Jiřikovského, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.
„Byl to nutný tah, protože ten průšvih je obrovský. Premiér nemá jinou šanci než se to snažit nějak zachránit tak, že na ministerstvo dá člověka, který je věrohodný,“ hodnotí Josef Mlejnek.
„Hluboce si vážím příležitosti stát se ministryní spravedlnosti,“ uvedla poslankyně ODS Eva Decroix na sociální síti X. „Veškeré další kroky oznámím po svém jmenování a nástupu do funkce,“ dodala.
Ministr financí Zbyněk Stanjura varoval končícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (oba ODS) před přijetím miliardového daru. Avšak až po podpisu smlouvy.
„Je potřeba zdůraznit, že všechny peníze, které pochází z nelegální činnosti, stejně mají skončit v rozpočtu státu,“ podotýká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz poslanec Jan Skopeček z ODS.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nevidí nic nelegálního ani neetického na tom, že ministerstvo přijalo bitcoiny za miliardu korun od muže odsouzeného za obchod s drogami.
Server iROZHLAS.cz získal dokument, ve kterém státní zástupce vysvětluje ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), proč kauzu vyšetřovala místo policie Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Blažek chce mezi zaměstnance rozdělit zhruba 700 milionů korun, které zůstaly po ne tak razantním zvýšení platů soudcům a státním zástupcům. Přesun peněz ale musí ještě schválit poslanci ve Sněmovně.
Odsouzený bývalý šéf již zrušeného elitního útvaru slovenské prokuratury ÚSP Dušan Kováčik byl ve středu propuštěn z vězení před odpykáním osmiletého trestu za korupci a vynášení důvěrných informací.
„Nejde jen o zapisovatelky, ale i třeba o vyšší soudní úředníky a asistenty soudců, kteří nedosahují minima nebo průměrného platu v Česku,“ upozornila šéfka justičních odborů Anna Pospíšilová.
Polská národní prokuratura koupila program, k němuž nemusí mít pravomoci. Skupina státních zaměstnanců ho měla používat proti úředníkům, žalobcům a soudcům kritickým k justiční politice a ministrovi.
Ministr podal demisi po teroristickém útoku v Bruselu, při kterém zemřeli dva cizinci. Útok spáchal muž z Tuniska. „Nehledám žádné výmluvy. Omlouvám se premiérovi a také Švédům,“ řekl.
Ze zákona není podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka zřejmé, kdo má pravomoc rozhodovat o záležitostech služebního poměru v případech, kdy příslušníci bezpečnostních složek přecházejí mezi sbory.
Ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti uvedl, že policie kvůli výtržnostem a napadání strážců zákona zadržela na přelomu června a července na 4000 lidí a z toho u soudu stanulo více než 2000 lidí.
Ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů doporučila v pátek výběrová komise. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž navrhne Dragouna ke jmenování ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).
Ministr čelí kritice kvůli účasti na akci lobbisty Martina Nejedlého. Nejde ale o první kauzu vlivného člena ODS, který si kvůli kontroverznímu působení v Brně vysloužil přezdívku „don Pablo“.
S Nejedlým na „rodinné oslavě“ seděl několik hodin u jednoho stolu ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, podle kterého se spolu potkali náhodou kvůli špatnému počasí.