ministr vnitra

| ČTK |Zprávy z domova

Chovanec dal pokyn k prošetření anonymního e-mailu, tvrdí Zimola. Inspekce to ale odmítla

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pověřil policejního ředitele a Generální inspekci bezpečnostních sborů prošetřením anonymního e-mailu, který směřuje na jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD). Novinářům to v úterý řekl sám Zimola. Generální inspekce ale uvedla, že zákony, kterými se řídí, takové pověření neumožňují. Podle udání z e-mailu mimo jiné hejtman dostával od policie informace o předem chystaných zásazích. Zimola toto tvrzení odmítl.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Ministři EU věří, že se blíží dohodě na reformě azylového systému. Česko kvóty nadále odmítá

Dohoda na reformě evropského azylového systému je možná. Po neformálním jednání unijních ministrů vnitra na Maltě to řekl evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopulos a ministr hostitelské země Carmelo Abela. Podle něj by součástí reformy mělo být i přerozdělování uprchlíků. S tím ale nesouhlasí Česká republika, jak na jednání zopakoval ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Proti jsou i další země visegrádské čtyřky.

| ČTK |Zprávy z domova

Česko posílí ostrahu hranic s Německem. Chovanec chce chránit i takzvané měkké cíle

Česko posílí ostrahu hranice s Německem, uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Podle něj existuje obava, že by se neúspěšní žadatelé o azyl v Německu mohli pokusit odejít do okolních zemí. V souvislosti s děním v Evropě chce zároveň uspíšit přípravy plánu na ochranu takzvaných měkkých cílů. Policie bude ve větší míře spolupracovat s pořadateli kulturních, společenských a sportovních akcí.

|Anna Kottová, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Chovanec zveřejnil fotky svého nového bytu. Zaplatil za něj přes tři miliony korun

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD zveřejnil v úterý na sociální síti několik fotek svého nového bytu. Za 120 metrů čtverečních zaplatil v Plzni 3,1 milionu korun. Podle Mladé fronty Dnes by ale cena měla být v dané lokalitě až dvojnásobná. Chovanec navíc podle deníku koupil byt od podnikatele, který se uchází o zakázky na ministerstvu vnitra. Ministr takové nařčení už několikrát odmítl.

V4 opět odmítla povinné kvóty. Hlavní jsou hotspoty a ochrana hranic, říká

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Země visegrádské čtyřky odmítají povinné kvóty Evropské unie na přerozdělení uprchlíků. Unie se podle nich musí soustředit na ochranu vnější hranice schengenského prostoru a na hotspoty k registraci běženců v Řecku nebo Itálii. Ministři vnitra V4 to řekli v Praze na dnešní společné schůzce. Evropská komise dnes naznačila, že hotspoty mají začít fungovat do čtyř týdnů.

|Ondřej Himmer, Anna Kottová, Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Ministři vnitra států V4 se sejdou v Praze kvůli terorismu i migrační krizi

Ministři vnitra států visegrádské čtyřky budou v Praze jednat o vnitřní bezpečnosti Evropské unie, migrační krizi i boji proti terorismu. Zástupci Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se také sejdou s partnery ze Slovinska, Srbska a Makedonie. Chtějí s nimi projednat spolupráci při ochraně hranic v oblasti západního Balkánu.

| ČRo, Radek Duchoň |Zprávy z domova

Bělá-Jezová není mučírna, řekl Chovanec a ukázal zařízení velvyslancům

Do záchytného zařízení pro migranty v Bělé-Jezové se dnes vypravili spolu s ministrem vnitra a ministryní práce taky velvyslanci některých evropských zemí i vybraní novináři. Ještě před prohlídkou uvedl Milan Chovanec (ČSSD), že tento tábor není mučírna. Navzdory kritice ombudsmanky Anny Šabatové i vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, kteří upozorňovali na špatné životní podmínky, jimiž prý trpí hlavně děti migrantů.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Unijní ministři vnitra jednají v Bruselu o uprchlické krizi

Země Evropské unie s největší pravděpodobností schválí zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků. Česko je proti, ale na dnešní schůzce ministrů vnitra v Bruselu bude nejspíš přehlasováno. Radiožurnálu a ČTK to potvrdily diplomatické zdroje ze dvou zemí unie. Podle nich jsou spolu s Českem proti kvótám už jen Slováci, Maďaři a Rumuni.

Dobrovolníky nechtějí uvolňovat z práce. Obrátíme se na vládu, říká šéf hasičů Ryba

| ČRo, Michaela Široká |Zprávy z domova

Dobrovolní hasiči si často stěžují, že je zaměstnavatelé nechtějí uvolňovat z práce kvůli zásahům při požárech. Teď kvůli suchu vyjíždějí do terénu víc než obvykle. Dobrovolným hasičům by to měl kompenzovat speciální fond. Ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Drahoslav Ryba se kvůli problému s uvolňováním ze služby obrátí na vládu. Ministr vnitra Chovanec s Andrejem Babišem dnes jednal o navýšení rozpočtu pro svůj resort. Víc peněz chtěl i pro hasiče.

|Věra Masopustová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Policie prověřuje zásah na demonstraci proti islámu. Šibenice vadí i ministrovi vnitra

Policie čelí kritice kvůli včerejší demonstraci proti islámu a migraci na pražském Můstku. Její účastníci nesli makety šibenic s nápisem „za vlastizradu“ a vykřikovali hesla, která se dají považovat i za rasistická. Prezidium teď zkoumá, jestli neudělali policisté na místě chybu, když proti těmto lidem nezasáhli. Vysvětlení chce po Policejním prezidiu i ministr vnitra.

|Anna Kottová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Chovanec zve Babiše do Vrbětic. Chce vyřešit spor o peníze na hlídání skladu

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se ohradil proti výrokům vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ministr financí odmítá uvolnit 43 milionů korun na sanaci areálu kolem vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích. Chovanec dnes Babiše veřejně pozval na společnou návštěvu areálu. Ministrovi financí vytkl, že problém vrbětického skladu zná jen od stolu.