USA 0:1 Česko

ministryně spravedlnosti

| ČTK |Zprávy z domova

Ministryně spravedlnosti Válková odvolala už třetího náměstka, končí ekonom Kasík

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala svého ekonomického náměstka Pavla Kasíka. Jde už o třetího náměstka ze čtyř, který za vedení Válkové skončí ve funkci. Na jaře odešla po sporech s ministryní legislativní náměstkyně Hana Marvanová, krátce po ní byl odvolán náměstek pro vězeňství Pavel Štern, který si na ministryni stěžoval policii kvůli tendru na elektronické náramky pro vězně.

|Eliška Malínská, Anna Kottová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Státní zástupci se chystají obžalovat Rittiga kvůli získávání tajných informací

Rok po vypuknutí aféry kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové), kvůli které padla Nečasova vláda, policie stále analyzuje důkazy proti takzvaným kmotrům, kteří měli ze zákulisí údajně rozdělovat lukrativní úřady a ovlivňovat veřejné zakázky. Zatím nikoho z takzvaných kmotrů před soud neposlala. Nyní ukončila vyšetřování části případu, která se týká vynášení utajovaných informací. Z toho je kromě Nečasové obviněn i lobbista Ivo Rittig, státní zástupci se chystají podnikatele obžalovat.

První náměstek Vězeňské služby chce, aby Válková zrušila výběrové řízení na šéfa věznic

|Jan Herget, Simona Bartošová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Výběrové řízení na šéfa věznic napadl první náměstek Vězeňské služby Marián Prokeš. Po ministryni spravedlnosti Heleně Válkové z hnutí ANO požaduje, aby řízení zrušila. Tvrdí, že Válková porušila zákon, když dočasně do funkce jmenovala ředitele rapotické věznice Pavla Ondráška.

|Nikola Bojčev, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Poslanci si pozvali ministryni Válkovou. Má vysvětlit odvolání šéfa věznic Dohnala

Poslanci z bezpečnostního výboru chtějí znát důvody odchodu šéfa vězeňské služby Petra Dohnala. K vysvětlení kroku z minulého týdne si proto pozvali ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou z hnutí ANO. Válková je přesvědčena, že jednala podle svých pravomocí. Na jednání ale zazní znovu i výzva k její rezignaci.