„Zásadní pro uživatele bylo nahradit staré nevyhovující protitankové miny bakelitové, které byly vyrobeny v letech 1983 až 1985,“ sdělilo ministerstvo obrany
Zástupce Rozvojového programu OSN na Ukrajině Jaco Cilliers řekl agentuře Reuters, že v této zemi viděl bomby ukryté uvnitř plyšových medvídků nebo krabiček se sladkostmi.
Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině uvádí, že na území, které kontroluje Ukrajina, zemřelo kvůli minám a nevybuchlé munici od března do konce května 17 civilistů a 62 se zranilo.
Miny nejčastěji zraňují nebo zabíjejí obyvatele vesnic, kteří se snaží obdělávat pole, aniž by počkali na povolení od úřadů, a ty, kdo „jednoduše ignorují všechny zákazy“.
Dalších 587 vyvázlo se zraněním, řekl ve čtvrtek plukovník Pavlo Vozňuk z ukrajinského ministerstva obrany, kde působí jako zástupce náčelníka odboru pověřeného zneškodňováním min.
Ministerstvo vnitra letos rozděluje významnou částku na humanitární pomoc ve světě. Jde o 330 milionů korun, z toho zhruba třetina je určena na Ukrajinu.
„Přítomnost takových výbušnin v areálu je v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a pokyny pro jadernou bezpečnost a vytváří další psychologický tlak na zaměstnance elektrárny,“ uvedl Grossi.
Ukrajinské síly musely změnit svou útočnou strategii v Záporožské oblasti. Rusové měli v tomto regionu dostatek času na přípravu proti ukrajinské protiofenzivě a rozsáhlá území hustě poseli minami.
Některé obce mají Rusko doslova za humny. Bezpečno není ani v městečku Zoločiv asi 20 kilometrů od ruské hranice na severovýchodě Ukrajiny. I přesto se do města vracejí i rodiny s dětmi.
Situace je podle organizace Globsec horší i než ve státech, které se potýkají s dlouhodobějšími konflikty, jako je Afghánistán či Sýrie. Celkovou rozlohu zaminované oblasti je ale obtížné určit.
Ruské invazní jednotky pokládají podle Ukrajinců miny nejen na pole či do lesů, ale zaminovávají také silnice a kritickou infrastrukturu ve městech. Problém představují i střely a granáty.
V houští na okraji vesnice byly nastraženy „skákající miny“. Po spuštění pádem nebo nastraženým drátem vyletí do vzduchu a vybuchnou. „Všichni v okruhu 25 metrů zaručeně zemřou,“ řekl poručík Oleh.
„Zdá se, že ukrajinská armáda rozmístila protipěchotní miny na rozsáhlém území v blízkosti Izjumu, což si vyžádalo oběti v řadách civilistů a stále pro ně představují vážnou hrozbu,“ uvádí organizace.
„Ruští okupanti v budově ukryli výbušniny. Výbuchu se nedalo vyhnout. Díky vynalézavosti a zručnosti našich pyrotechniků nebyl nikdo zraněn. To je to hlavní. Zdi obnovíme,“ uvedl policejní šéf.
„Minování na dálku vypadá tak, že se využívá leteckých prostředků. Druhou možností je využívání raketových nebo dělostřeleckých prostředků,“ popsal Tibor Palasiewicz z Univerzita obrany v Brně.
Ukrajinské ministerstvo vnitra zároveň uvádí, že Ukrajina je v současnosti nejvíce zaminovanou zemí na světě. „Podle optimistických odhadů potrvá odminování sedm let,“ řekla náměstkyně.
Za pár týdnů se stal Patron celebritou. Psaly o něm všechny velké světové deníky, jeho účet na instagramu sleduje přes 170 tisíc lidí z celého světa. Pro něj je ale největší odměnou kus sýra.
Kvůli velkému množství min muselo na místo přijet nákladní vozidlo, které převezlo nebezpečný náklad k likvidaci do stálé trhací jámy do Stráže pod Ralskem. Zásah na místě trval sedm hodin.
Přestože Magawa patří k druhu, který je mezi krysami největší, je ideální na vyhledávání pozemních min. Je totiž natolik lehká, že minu neaktivuje, a zároveň má výborný čich.
Používání min čelí silnému odporu zejména kvůli tomu, že armády často zanechávají zakopané výbušniny po skončení konfliktu na místě a i po několika desetiletích jsou ohrožením pro civilisty.
Phnom Pénh||David Jakš|Zprávy ze světa|Od zpravodaje z místa
Čtvrtý duben vyhlásila Organizace spojených národů Světovým dnem boje proti nášlapným minám. Ty zabíjejí a mrzačí desítky tisíc lidí ročně. Jednou z nejzaminovanějších zemí světa zůstává Kambodža.