Na počátku 50. let slavili političtí vězni Vánoce v kriminále na Mírově. A mohli právem pochybovat, zda se z kriminálu dostanou živí, vzpomíná Jan Janků, odsouzený za údajnou velezradu,
Jméno Šoffr se stalo stigmatem i pro jeho dceru Vlastu, která přesto dokázala s pomocí dobrých lidí vystudovat střední i vysokou školu a po roce 1989 se uplatnit v komunální i vrcholné politice.
Dokud bude převažovat názor, že romské děti by měly automaticky navštěvovat praktické, nejlépe segregované, základní školy a nezpomalovat ostatní spolužáky, nic se nezmění.
„Nahlášeno jsme měli bezvědomí, nicméně při našem příjezdu byl muž již vytažen z cely a začal se probírat. Nadýchal se toxických zplodin,“ popisuje mluvčí krajské záchranné služby.
48:51
Střítež nad Ludinou||Mikuláš Kroupa, Vít Lucuk|Historie|Příběhy 20. století
„Neměl jsem nikoho, nikdo mě nečekal. Byl jsem mladý. Šel jsem mezi slušné lidi mezi mukly do dolů. To byla dobrá parta. Práce mi nevadila,“ vypráví Alois Čoček.
V českých věznicích mají vězni k dispozici asi čtyři metry čtvereční na osobu. Standardem by přitom mělo být 12 metrů čtverečních. To, že jsou věznice v Česku přeplněné, připouští i vláda.
Mírov bude mít novou atrakci. Radnice využije skutečnosti, že ze zdejší věznice uprchl na doživotí odsouzený Jiří Kajínek. Z pěšin, po kterých utíkal, chtějí zastupitelé udělat turistickou stezku.
Šumperský soud zamítl žádost doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka o přemístění věznice s mírnějším režimem. Kajínek, který si trest za dvojnásobnou vraždu z roku 1993 odpykává ve věznici s ostrahou, žádal o přemístění do věznice s dozorem. Podle soudce zákon v případě tohoto činu přeřazení do věznice s dozorem nepřipouští.
Celkem pět lidí mělo pašovat steroidy do věznice Mírov. Návrh na jejich obžalobu podala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Případ teď řeší olomoucká pobočka státního zastupitelství v Ostravě.
Generální inspekci bezpečnostních sborů se podařilo v nejpřísněji střežené věznici v zemi rozbít gang dealerů drog. Vězňům na Mírově dodávali látky hormonální povahy. Mimo jiné šlo i o steroidy. Inspekce kvůli tomu pozatýkala osm osob, šest z nich obvinila.
Ve věznici Mírov na Šumpersku by dnes měla skončit rozsáhlá razie. Policejní inspekce tam už o víkendu zadržela osm zaměstnanců včetně dvou dozorců. Následovaly domovní prohlídky.
Osm zaměstnanců věznice Mírov zadrželi po víkendovém zásahu příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů. I v tuto chvíli zůstávají příslušníci bezpečnostních sborů na místě – pokračuje vyšetřování v terénu včetně domovních prohlídek u zadržených osob.
Život za branami věznice na Mírově v posledních 150 letech přibližuje výstava v muzeu v Zábřehu na Šumpersku. Můžete si prohlédnout, jak se v průběhu let měnilo oblečení odsouzených i dozorců, vystavené jsou i zámky od cel nebo zabavené nepovolené věci vězňů. Uložené jsou ve vitrínách a doplňují je písemné dokumenty.
Jedna z nejpřísnějších věznic v České republice v Mírově dnes otevřela vlastní vzorkovnu nábytku. Za zdmi káznice ho vyrábí 22 odsouzených a o jejich výrobky mají stále větší zájem soukromníci i veřejné instituce, včetně soudů či zastupitelství.
Záchranáři, policisté a hasiči z Olomouckého kraje dnes převezmou hračky vyrobené doživotně odsouzenými vězni z věznice v Mírově. Výroba hraček ve věznici je součástí projektu Českého červeného kříže s názvem Humanita.
Odsouzený Jiří Kajínek pravděpodobně připravoval útěk z věznice v Karviné. Tam si odpykává doživotní trest, který mu Krajský soud v Plzni uložil v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu. V létě ho eskorta z přísně střeženého objektu v Karviné převezla do trestnice v Mírově na Šumpersku. Kajínek se stal známým v říjnu 2000, kdy zřejmě jako první vězeň v historii unikl právě z mírovské věznice.