mírová jednání

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Syrské mírové rozhovory bez kurdské opozice. Vyjednávací výbor do Astany nepozvali

Upevnění příměří je hlavním cílem mírové konference o Sýrii v kazašské Astaně, kterou iniciovalo Rusko a Turecko. Za účasti Íránu jsou na místě i představitelé syrského režimu a některých opozičních frakcí. Spojené státy zastoupí jejich velvyslanec v Kazachstánu. Jednat se bude i o odlišení takzvaného Islámského státu a organizace Nusra od ostatních povstalců. Chybět ale bude syrské hlavní opoziční uskupení - kurdský Nejvyšší vyjednávací výbor.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Syrská vládní delegace přijede na mírová jednání až ve čtvrtek, zaměstnávají ji parlamentní volby

V Sýrii se na území ovládaném Asadovou vládou konají parlamentní volby, do kterých se může zapojit asi třetina Syřanů. Představitelé syrského režimu proto přijedou na ženevské mírové rozhovory nejdříve zítra. Další kolo mírových jednání přitom mělo začít už dnes a zástupci opozice už v Ženevě jsou. Zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura označil novou fázi rozhovorů za klíčovou.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Mírová jednání o Sýrii se opět odkládají, do Ženevy zatím nepřijede syrská opozice

Syrská opozice na mírová jednání do Ženevy nepřijede. Svou účast podmiňovala zastavením palby a uvolněním vojenské blokády syrských měst. Nic z toho se ale zatím nestalo. Zástupci opozice tak zůstávají v saúdskoarabském Rijádu. Rozhovory, které mají za cíl stabilizovat situaci v Sýrii, se odkládají už po několikáté. Podle původních plánů měly začít 1. ledna.