Walter Cunningham s ostatními členy posádky uskutečnili nejen 163 obletů Země, ale také úspěšně provedli řadu pokusů, mezi nimiž byl i přibližovací manévr s pomocí druhého stupně rakety.
Cvičení vychází z dvoustranné dohody české a ukrajinské vlády. Výhledově by mělo být podle podkladů převedeno pod asistenční misi Evropské unie, která by Česku mohla vrátit část nákladů.
Cílem této mise bude shromáždit a analyzovat fakta dokazující porušování lidských práv při protivládních demonstracích. Návrh předložily Německo a Island.
Martin Kulíšek poslední dva roky vedl jednu z kanceláří civilní mise Evropské unie. Ta spolupracovala s místními policisty, celníky nebo kontrarozvědkou a nově radí s vyšetřováním válečných zločinů.
Jana Poláčková byla teprve třetí Češkou, která vyrazila na mírovou misi OSN v Africe jako vojenský pozorovatel. Dva roky zkušeností popsala v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Novému bojovému uskupení na Slovensku velí Češi. V první, přípravné rotaci česká armáda vyslala chrudimské výsadkáře, které v polovině června vystřídá 41. mechanizovaný prapor ze Žatce.
Sněmovna schválila vyslání českých vojáků do nové jednotky Severoatlantické aliance na Slovensko. Senát dal souhlas už před týdnem. Čeští vojáci mají mnohonárodní jednotce velet.
Evropské země se z afrického regionu ale zcela stáhnout nechtějí. Momentálně hledají náhradní hostitelksou zemi, ve které by působily. V potaz připadá Niger.
Bojová mise Spojených států trvá od roku 2003, kdy americká koalice podnikla invazi do Iráku pod záminkou existence zbraní hromadného ničení. Zbraně se nikdy nenašly.
Dobrou zprávou ale podle vědců je, že se podařilo nabrat nejméně 400 gramů materiálu, což je mnohem více, než v co vědci doufali. Za dobrý výsledek by považovali aspoň 60 gramů.
Podle policisty, se kterým server mluvil, probíhalo vše v utajení. „Nikde se neobjevila jediná informace o našem návratu, stejně jako o jeho důvodech,“ řekl policista.
Česká armáda od poloviny června poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. V čele výcvikové mise Evropské unie v Mali stanul brigádní generál František Ridzák.
„Evropská unie bude blokovat dovoz zbraní do Libye pomocí námořní a vzdušné operace využitelné i na zemi,“ řekl po jednání italský ministr zahraničí Di Maio
Na velitelství mise spolupracovala nejen s vojáky z jiných států, ale i civilními zaměstnanci. Poznamenala, že během působení se vojáci dostali i do jiných míst, kde je vítali jak Srbové, tak Albánci.
Mali se už přes pět let potýká s radikálními islamistickými ozbrojenci, kteří se v roce 2013 pokusili o státní převrat. Radikálové nyní ovládají rozsáhlé území na severu země.
V Iráku došlo tento týden k útoku na dvě americké základny. Čeští vojáci jsou ale na jiných a zatím pouze přerušili výcvik, dodává velitel operací, generálmajor Josef Kopecký. Stahováni zatím nebudou.
Měsíc pojmenovaný podle milenku boha Dia Európy je hlavním cílem při hledání mimozemského života. Právě proto chce NASA tento svět podrobně prozkoumat.
„Nechodím za těmi, kteří mě nechtějí.," říká vězeňská kaplanka Jana Matulíková. Lidé ve věznicích jsou prý úplně normální a vidí i jistou naději v jejich budoucnosti.
„Střelbu jsme slyšeli od rána do večera. V Jemenu nemá zbraň jen ten, kdo má berle nebo nemá ruce,“ říká lékařka Kristina Höschlová v rozhovoru s Lucií Výbornou.