mise

|Linda Nagyová, mah |Zprávy ze světa

‚Poslední minuty v černé skříňce chybí.‘ Slovensko znovu prošetří havárii vojenského letounu

Slovenská generální prokuratura nechá přezkoumat pád vojenského letadla AN-24. Při nehodě stroje, který před více než deseti lety vezl slovenské příslušníky sil KFOR z mise v Kosovu, zemřelo 42 lidí. Jeden voják přežil. Za neštěstí mohla podle oficiálního vyšetřování chyba pilota. Na prokuraturu se ale obrátil muž, který věří, že příčinou byla porucha.

|Jana Čermáková, Ondřej Himmer, Tomáš Bystrý, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Nezemřeli zbytečně, řekl Zeman o padlých vojácích. O misi bude možná jednat sněmovna

Sněmovna se příští týden možná bude zabývat tragickou smrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu. Zahynuli při plnění bojového úkolu, hlídali vojenskou základnu. Další Čech je vážně zraněný. Podle většiny českých politiků ale tragédie nejspíš nebude znamenat stažení vojáků z mise, která má letos skončit. Situací se bude ve středu zabývat i vláda - ministr obrany Martin Stropnický podá kabinetu podrobnou zprávu o tom, co se v Afghánistánu stalo.

|Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Z Mali se vrátila druhá výprava českých vojáků, Afričany cvičí v boji s islamisty

Z výcvikové mise Evropské unie v africkém Mali se vrátilo 38 českých vojáků. Společně s dalšími evropskými jednotkami se tam podíleli mimo jiné na výcviku malijské armády. Na základně Koulikoro měli Češi na starosti asi tisícovku malijských rekrutů. Půl roku je připravovali na boje s islamistickými povstalci ze severu země.

|Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová |Vesmír

Skleník nás zatím neuživí, přiznávají Češi na simulované misi na Mars v utažské poušti

Pilotovaná mise na Mars je zatím stále vizí budoucnosti, přípravy na riskantní podnik jsou ale léta v plném proudu. Jedním z míst, kde vědci i nadšenci testují možné nástrahy, je pokusná stanice v americkém Utahu. Do simulovaného výsadku na rudou planetu se tam v těchto dnech zapojila posádka s českým obsazením.

|Alžběta Havlová, Veronika Sedláčková, pir |Zprávy z domova

Podle prezidenta Zemana by se česká armáda mohla zapojit do mírové mise OSN na Golanech

Prezident Miloš Zeman by uvítal, kdyby se Česká republika více zapojovala do mírových misí OSN. Reagoval tak na vývoj v Sýrii. Podle Zemana by české jednotky mohly působit v Golanských výšinách mezi Sýrií a Izraelem. Rakousko totiž oznámilo, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace odvolá své členy z pozorovatelské mise na Golanech.