„Představte si, že by celý svět nesynchronizoval čas – nakolik chaotické by to bylo a jak náročné by byly každodenní aktivity,“ řekl Reuters nejmenovaný úředník OSTP.
Artemis II měla na konci letošního roku s posádkou kopírovat trajektorii první mise, která v prosinci 2022 Měsíc obletěla. V rámci mise Artemis III měli na Měsíci přistát dva astronauti.
Modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoliv kosmické plavidlo navržené pro posádku. NASA odhaduje čas dopadu u mexického pobřeží v 18.39 našeho času.
„Letíme kolem Měsíce s další lodí určenou pro lidskou posádku a připravujeme se na to, že tam za pár let dostaneme opět i lidi. Je to přelomová událost,“ uvedl letový ředitel NASA Scoville.
Z floridského mysu Canaveral v 7.47 SEČ odletěla raketa Space Launch System s modulem Orion, který má bez posádky obletět Měsíc a po 25 dnech se vrátit zpět na Zemi.
Vesmírný modul dosáhne vzdálenosti 450 000 kilometrů od země a 40 000 kilometrů od odvrácené strany Měsíce. V případě úspěchu to bude nejdál, kam kdy vesmírné plavidlo navržené pro člověka doletělo.
„Díky výzkumu jsme zjistili, že Měsíc mohl zpočátku Zemi obíhat jinak, než jsme si mysleli. Jestli náraz vypadal tak, jak jsme ho nasimulovali, ale zatím říct nedokážeme,“ říká vědec Jacob Kegerreis.
Mise Artemis I, kterou měla provést raketa SLS s modulem Orion bez posádky musela být již poněkolikáté odsunuta a raketa vrácena do hangáru. Hrozí, že její odlet bude muset být odsunut na listopad.
„Mise pojmenovaná Artemis 1 má za úkol otestovat, zda jsou všechny systémy kosmické lodi Orion a rakety SLS připraveny na to, aby se díky těmto technologiím dostali lidé k Měsíci,“ uvádí expert.
„Měli jsme potíže s chlazením motoru číslo tři,“ vysvětluje Mike Sarafin, vedoucí mise Artemis I, jaká závada způsobila, že se nepodařilo odstartovat v pondělí.