Mnichovská dohoda

|Lukáš Milota |Regiony

Čechoslováci vyhnaní z pohraničí mají v Plzni pomník, iniciátorem je Český svaz bojovníků za svobodu

Čechoslováky vyhnané před válkou z Německem zabraného pohraničí připomíná nový pomník u plzeňské věznice Bory, jehož vznik inicioval Český svaz bojovníků za svobodu. Podle některých odhadů po podpisu Mnichovské dohody odešlo ze svého domova do vnitrozemí až čtvrt milionu lidí. Jejich osudy vtěsnal kameník do pískovcového monumentu, který stojí vedle borské věznice. Sudetoněmecká krajanská sdružení v Rakousku a Německu pomník kritizují.

Ani po 76 letech není v Mnichově pamětní deska připomínající rozbití ČSR

|Pavel Polák, mka |Zprávy ze světa

Před 76 lety podepsaly evropské velmoci dohodu o odstoupení československého pohraničí Německu. Česko a Bavorsko dodnes mají odlišný názor na to, kdy mnichovská dohoda přestala platit. Podle české strany byl dokument neplatný od samého počátku, podle bavorské strany přestala dohoda platit poté, co vypukla druhá světová válka. Z tohoto důvodu není na domě, kde se tento zásadní dokument podepsal, žádná pamětní deska.

|Ondřej Houska |Historie

V Bruselu uspořádali výstavu, která lidem připomíná Mnichovskou dohodu

Mnichovská dohoda před pětasedmdesáti lety zničila meziválečné Československo a byla triumfem diktátorů. Toto výročí si nepřipomínají jen Češi doma, ale po celém světě, například v Bruselu. V Evropském parlamentu je k vidění výstava, která na podrobně zpracovaných panelech představuje meziválečné Československo i jeho rozklad stvrzený v Mnichově.

|Tereza Svobodová, Drahomíra Bačkorová |Historie

Přepsat historii druhé světové války můžou návštěvníci letošní akce Cihelna

V Králíkách na východě Čech diváci uvidí unikátní rekonstrukci mobilizace z roku 1938. Stovky nadšenců z klubů vojenské historie návštěvníkům představí dvě verze mobilizace. První přesně zrekonstruuje historické události. Ve druhé části si ale diváci sami odhlasují, jestli v bitvě zvítězí Češi, Němci nebo zda boj skončí patem.