mobilní komunikace

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Europoslanci potvrdí konec roamingu v EU od poloviny roku 2017

Od poloviny června 2017 nemají občané Evropské unie platit poplatky za používání mobilního telefonu v zahraničí. Konec roamingových příplatků dnes definitivně potvrdí evropští poslanci ve Štrasburku. Součástí opatření, které už schválili zástupci členských států unie, je také snížení poplatků za přeshraniční hovory, SMS zprávy a data od konce dubna příštího roku.

|Ondřej Himmer, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Poplatky za volání z ciziny skončí do Vánoc 2015, odhlasovali europoslanci

Mobilní operátoři už zřejmě nebudou moci účtovat zákazníkům speciální poplatky za volání ze zahraničí. Směrnici, která to zakazuje, schválil Evropský parlament. Pro hlasovala drtivá většina europoslanců. Poplatky za roaming se mají zrušit do 15. prosince 2015. Rozhodnutí musí ještě schválit jednotlivé státy EU a Evropská rada.

|Martin Hromádka, Martin Karlík, Jan Beneš |Ekonomika

Facebook kupuje provozovatele aplikace WhatsApp za 16 miliard dolarů

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg si do svého podnikatelského životopisu může připsat další velkou akvizici. Za 16 miliard dolarů, v přepočtu 319 miliard korun, kupuje provozovatele aplikace pro mobilní komunikaci napříč chytrými telefony WhatsApp. Podle některých odborníků za ni ale zaplatí více, než ve skutečnosti musí.

|Martina Mašková, pir |Technologie

K internetu jsou připojeny tři čtvrtiny českých domácností

Počet českých domácností a lidí využívajících internet a nové informační technologie každým rokem narůstá. V současnosti je v Česku 2,8 milionu domácností vybaveno počítačem, přičemž k internetu bylo letos připojeno 2,7 milionu domácností. Znamená to, že tři čtvrtiny českých domácností jsou v současnosti vybaveny internetem.

|Ondřej Bouda, Matěj Skalický |Technologie

ČTÚ zahájil aukci o kmitočty pro sítě LTE, vydražit je chce do konce roku

Český telekomunikační úřad formálně zahájil aukci kmitočtů pro nejmodernější technologii LTE. Na svém webu zveřejnil i její podmínky. Přihlášky do aukce o uvolněné kmitočty pro rychlé mobilní sítě v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz budou přijímány až do 10. září. Kdo kmitočty získá, by se mělo rozhodnout na konci listopadu. Přidělovat je ČTÚ začne zřejmě v lednu 2013.

|Alžběta Havlová, Martin Hromádka |Ekonomika

Vodafone přiznal potíže s novou internetovou samoobsluhou

Společnost Vodafone se po více než půl roce přiznala k tomu, že její internetová samoobsluha má technické potíže. S jejich vyřešením počítá nejdřív na podzim. Mobilní operátor totiž už přes rok pracuje na zprovoznění nového modernějšího systému, kam postupně převádí všechny zákazníky. Spousta z nich ale naráží na problémy - do samoobsluhy se nemůžou přihlásit, systém je pomalý a některým se nedaří platit faktury.

Nokia se ocitla na pokraji ekonomické propasti

|Vladimír Kroc, Jan Piroch, Zdeněk Strnad |Ekonomika

Společnost Nokia má problémy. Agentura Fitch totiž snížila její rating těsně nad spekulativní pásmo. Budoucnost nijak růžově nevypadá, výhled ratingu je negativní, což znamená, že bude pravděpodobně klesat. Nokia minulý týden zveřejnila odhad prodejních výsledků za druhé čtvrtletí - je výrazně slabší, než se původně předpokládalo. Stále ještě světová jednička v prodeji mobilních telefonů poslední dobou velmi rychle ztrácí tržní podíl, příčinami jsou mimo jiné tvrdošíjné setrvávání na operačním systému Symbian a skutečnost, že Nokia velmi pozdě reagovala na nástup dotykových telefonů.

|Tomáš Pavlíček, Jan Piroch |Ekonomika

Mezi Samsungem a Apple zuří obchodní válka

Mezi dvěma prudce rostoucími telekomunikačními firmami Apple a Samsung zuří ekonomická a právní bitva. Vzduchem létají žaloby a obvinění, že jedna firma krade druhé know-how. A všechno se točí kolem největšího tržního hitu posledních měsíců - chytrých telefonů. Apple u soudu tvrdí, že Samsung otrocky kopíruje jeho produkty. Samsung přišel s odvetnou žalobou a chce odškodnění za to, že prý Apple zneužil deset jeho patentů.

|Veronika Sedláčková, Eva Presová |Zprávy z domova

Databáze dat o komunikaci jsou už nelegální. Operátoři by je měli okamžitě smazat

Povinnost mobilních operátorů a poskytovatelů internetu shromažďovat veškeré údaje o komunikaci kromě jejího obsahu dnes zrušil Ústavní soud. Účinnost tohoto rozhodnutí nastává podle právníka Jana Vobořila ze sdružení Iuridicum Remedium okamžikem vyhlášení nálezu, což znamená, že by měl platit už dnes a operátoři, kteří mají tyto databáze, by je měli smazat.