Podle viroložky Ruth Tachezy trvá příprava nové verze vakcíny několik týdnů. U jihoafrické mutace by ale mohlo být současné očkování méně účinné, proto na ní firma Moderna vyrábí novou vakcínu.
„Museli jsme povolat studenty zdravotnických středních škol, protože jsme na tom byli s personálem na dně. Jsou schopní a velice kvalifikovaní a nemocnice si je chválí,“ popisuje.
Snížení dodávek je důsledkem omezení produkce Pfizeru, tak aby firma mohla zvýšit svou výrobní kapacitu z nynějších 1,3 miliardy na dvě miliardy dávek ročně, sdělil norský institut.
Ministerstvo pro diasporu nyní chce oslovit židovské filantropy a požádat je, aby kampaň pomohli financovat. Nevládní organizace Claims Conference odhaduje, že přeživších zůstává asi 400 tisíc.
Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí podle ministerstva zdravotnictví až v úterý. Má jít o 8000 dávek. Premiér Babiš přitom mluvil o 20 tisících dávkách, které měly dorazit v pondělí.
„Naše ambice musí být proočkovat občany nad 75 let do poloviny února, občany nad 65 let do poloviny března,“ míní René Levinský, matematik a ředitel Centra modelování biologických procesů.
Podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) bylo zatím v České republice naočkováno 40 000 lidí. V pondělí vláda rozhodne o dodávce další vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.
Pomalý rozjezd očkování netrápí jen Česko, ale i další státy Evropy. Očkovací strategie jsou často velmi podobné, někde ale vsází na pomoc lékáren, jinde na obří pavilony nebo na osvětovou kampaň.
Ministerstvo zdravotnictví konečně odhalilo karty. Strategie očkování, kterou v úterý představil ministr Jan Blatný (za ANO), počítá se dvěma očkovacími fázemi.
„RNA vakcíny považuji za skvělý výdobytek moderních technologií. Jsem nesmírně rád, že fungují a jsou bezpečné,“ řekl Radiožurnálu ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.
Izraeli se to podařilo díky rekordnímu tempu vakcinace necelé dva týdny po zahájení kampaně. Miliontým očkovaným je obyvatel palestinského města Umm al-Fahm.
U Moderny se při testování neobjevily vážnější problémy a testy zahrnovaly i alergiky. O něco častější byly běžné vedlejší účinky jako únava nebo bolest hlavy.
Finální razítko pro vakcínu v USA má přijít do konce týdne. Po konečném schválení je podle deníku The New York Times Trumpova administrativa připravená začít do jednoho dne s distribucí po celé zemi.
Některé společnosti již také oznámily odhadovanou účinnost jejich vakcín. Ta od firem Pfizer a Biotech, kterou začala používat Británie, má podle klinických testů odhadovanou účinnost až 95 procent.
Minulý týden přišly s podobně optimistickými výsledky vývojáři ze společností Pfizer a BioNTech. Jejich vakcína podle předběžné analýzy může zabránit nákaze covidem ve více než 90 procentech případů.