Summit Evropského politického společenství se letos konal v Kišiněvu, hlavním městě Moldavska. „Moldavsko je jednoznačně na evropské cestě,“ uvedl ministr zahraničí Nicolae Popescu pro Český rozhlas.
Válka na Ukrajině by se mohla rozšířit do Podněstří. Jak charakterizovat tento separatistický region v Moldavsku? Server iROZHLAS.cz popisuje jeho současnou podobu i historické asociace.
Pro Rusko, které ovládá separatistické Podněstří, odtržené od Moldavska v krvavé válce po rozpadu Sovětského svazu, je používání ruštiny důležité. A to i jako nástroj a příležitost k uplatnění vlivu.
Čeští a moldavští policisté rozkryli rozsáhlou síť drogových obchodníků. Celkem zadrželi a obvinili 19 Čechů a Moldavanů, policisté předpokládají další zatýkání.
Čeští fotbalisté do 21 let porazili v závěrečném utkání kvalifikace mistrovství Evropy ve Znojmě Moldavsko 4:1. O výhře rozhodl dvěma góly Jakub Jankto, po jednom přidali Lukáš Juliš s Václavem Černým. Češi si tímto vítězstvím zajistili přímý postup na mistrovství Evropy, protože Belgie v dalším pátečním utkání prohrála v Černé Hoře 0:3.
Skoro tisíc uprchlíků připlulo do Itálie na moldavské lodi, kterou nejspíš opustila posádka. Italský Červený kříž mezitím popřel dřívější informace o tom, že na palubě byli čtyři mrtví. Italské úřady na lodi neobjevily ani žádné ozbrojence. Kvůli jejich údajné přítomnosti loď včera vyslala nouzový signál, který zachytila řecká pobřežní stráž.
Moldavský parlament zakázal novým zákonem zobrazování totalitních symbolů. Komunistická strana, která některé používá, nesouhlasí a proti novému zákonu se chce u ústavního soudu odvolat.
Evropa i Rusko jsou zajedno v tom, že je třeba vyřešit otázku separatistické republiky Podněstří. Proto dnes v litevském Vilniusu zasednou k jednacímu stolu kromě světových velmocí také zástupci z Podněstří i z Moldavska, které tento odpadlický region považuje za své území.
Východní pobřeží Středozemního moře již druhý den sužují prudké bouře. V Libanonu a v Izraeli vichřice ničí stovky stromů i elektrické vedení, na horách se po měsících sucha objevilo až čtyřicet centimetrů sněhu. Drama se mezitím odehrálo na moři poblíž izraelského přístavu Ašdod, když se tam v desetimetrových vlnách potopila moldavská nákladní loď.
Moldavané žijí v nejchudším státě v Evropě. V republice, která byla kdysi částí Sovětského svazu, není práce. A tak mnoho Moldavanů ji odchází hledat do zahraničí, zpravidla načerno. Existuje také legální způsob: většina Moldavanů má rumunské kořeny a tudíž nárok na rumunské občanství. S rumunským pasem by jim na cestě do Evropy nikdo nebránil. Jenže i tahle cesta za lepší budoucností má překážky.
Srážky demonstrantů s moldavskou policií po nedělních volbách zneklidnily Evropu. Při žhářském útoku na jednu v budov v centru Kišiněva zahynula jedna žena. Zranění se počítají na desítky. Ke klidu vyzvala moldavské obyvatelstvo i tamní vládu jak Evropská unie, tak Rada Evropy.
Ukrajina vyjednává o ceně zemního plynu s Ruskem a oficiálně požádala Evropskou unii o pomoc. Agentuře Reuters to řekl evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs. Stejnou věc udělalo Moldavsko. To má s Ruskem podobnou rozepři jako Ukrajina, která nepřistoupila na razantní zvýšení cen. V neděli jí proto Moskva zastavila dodávky této suroviny.
Síť českých diplomatických misí ve světě se dnes rozrostla o zastupitelský úřad v Moldavsku. V Kišiněvu jej otevřel ministr zahraničí Cyril Svoboda. Česká republika se pro otevření ambasády v této zemi rozhodla hlavně kvůli tomu, že po přistoupení Rumunska v roce 2007 bude Moldavsko sousední zemí Evropské unie.
Moldavané si včera zvolili nový parlament. Po sečtení 70 procent hlasů vede vládní Komunistická strana Moldavska prezidenta Vladimira Voronina, pro kterou se vyjádřilo necelých 47 procent hlasujících. Zřejmě si tak zachová nejsilnější postavení, ztratí však třípětinovou většinu potřebnou ke znovuzvolení prezidenta. Nově ustavený parlament musí do 45 dnů zvolit novou hlavu státu, a pokud se mu to v dané lhůtě nezdaří, budou muset být vypsány nové parlamentní volby.
Voliči v Moldavsku dnes rozhodují o složení parlamentu země. Opoziční strany v bývalé sovětské republice doufají, že se jim podaří porazit komunisty, kteří vyhráli předchozí volby v letech 1998 a 2001. Voliči si mohou vybrat celkem z 15 politických subjektů. Podle průzkumů mají největší šance na vítězství právě komunisté. Hlasování ale bojkotuje oblast Podněstří, kde žije ruská menšina a kde úřady nepovolily ani zřízení volebních místností.
Předčasné parlamentní volby v Moldavské republice proběhly bez vážnějších incidentů. Hlasování do zákonodárného sboru však stejně jako v minulosti ignorovali obyvatelé separatistické Podněsterské republiky.