„Uplynula roční lhůta k k tomu, abychom se dohodli s rodinou Alfonse Muchy. K tomu nedošlo, podmínky dohody nemohou být pro Prahu potupné,“ tvrdí nový pražský radní pro kulturu Jiří Pospíšil,
„Stvrdili jsme náš záměr dočasně svěřit Slovanskou epopej na 25 let do projektu Savarin, kde nám pomůže podpořit pražský cestovní ruch,“ uvedla Třeštíková.
Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Od loňského roku jsou na příštích pět let zapůjčena do Moravského Krumlova, kde byla v minulosti už vystavována.
Moravský Krumlov (Znojemsko) ||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Po návratu do metropole má být cyklus obrazů na 25 let umístěn v budově Savarinu na Václavském náměstí. Podmínkou výpůjčky byla oprava zámku v Moravském Krumlově a úprava prostor.
Žena se s dětmi nevrátila po vycházce do Výchovného ústavu v Moravském Krumlově , kde má soudem nařízenou ústavní výchovu. Ve středu policie požádala veřejnost o informace.
Lordi, Powerwolf a naposledy Apocalyptica. To je jen krátký seznam kapel, které vystoupily během čtyř ročníků na festivalu Rock Heart v Moravském Krumlově. Nyní se ale festival potýká s problémy.
Zápůjčku odsouhlasili radní. Praha vede spor o vlastnictví díla s vnukem malíře Johnem Muchou. Ten už dřív přes svého právního zástupce vzkázal, že mu přemístění pláten do Moravského Krumlova nevadí.
Slovanská epopej Alfonse Muchy zřejmě nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově, kde cyklus zůstane do doby, než pro něj bude mít Praha vlastní budovu.
Obrazy by tam byly do doby, než pro ně Praha postaví vlastní budovu. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města odvezlo.
Moravský Krumlov vyzývá otevřeným dopisem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zabránil vývozu Slovanské epopeje do Číny. Hrozí tam její zničení kvůli špatným podmínkám, prohlásil na tiskové konferenci v Brně starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Ministerstvo zatím vývoz pláten do Číny neschválilo.
Veterináři za pomoci hasičů ve středu večer v Moravském Krumlově zlikvidovali jedno z ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vybili asi 80 kusů drůbeže, které ve čtvrtek ráno odvezli pracovníci nedaleké kafilerie.
Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku prozatím musí zůstat v majetku společnosti Reality MK, dceřiné firmy Incheby. Její věřitel, firma Pretis, na ni podala insolvenční návrh a soudní exekutor proto zrušil na dnešek nařízenou dražbu památky. Část zámku využívá město k pořádání výstav a dlouhodobě usiluje o získání areálu.
Slovanská epopej je od 1. srpna opět vystavena v pražském Veletržním paláci. Na zámku v Moravském Krumlově ji nahradily například moderní obrazy malíře Vladimíra Franze. Místní ale požadují, aby se Muchova epopej vrátila. Město totiž po jejím odvezení v roce 2011 ztratilo turisty a podnikatelé začali krachovat.
Zastupitelé Moravského Krumlova se shodli na tom, že za 15 milionů korun koupí od pražské Incheby místní zámek. V něm byla dlouho vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy. Poté, co Praha nechala před třemi lety obrazy odvézt, ale spíše chátrá. Město chce budovu opravit, a přilákat tak turisty.
Radnice v Moravském Krumlově vyjednává o odkoupení tamního zámku, v němž mohli návštěvníci dlouhá léta vídat Slovanskou epopej. Poté, co byl slavný soubor pláten Alfonse Muchy před necelými třemi lety odvezen zpátky do Prahy, se Moravský Krumlov potýká s odlivem návštěvníků. Město chce turisty znovu přilákat a v plánech, které k tomu mají přispět, má své místo i zámek.
To, že před více než dvěma lety přišel Moravský Krumlov o jedno ze svých největších lákadel, Muchovu Slovanskou epopej, pocítili zejména místní podnikatelé. Dvě restaurace ukončily provoz a jeden z hotelů je těsně před bankrotem.
Moravský Krumlov by chtěl opět vystavovat Muchovu Slovanskou epopej v případě, že skončí její expozice v pražském Veletržním paláci. Místní renesanční zámek ostatně v těchto dnech prochází dlouho plánovanou rekonstrukcí a město se touží opět dostat do povědomí turistů.
V Moravském Krumlově na Znojemsku vzniká nové venkovní koupaliště. Město ho buduje po třiceti letech plánování. Bazény a atrakce určené hlavně pro děti přijdou na 21 milionů korun.
4:35
|Zuzana Filípková, Jan Richter, Mirko Kašpar, Tereza Svobodová|Výtvarné umění
Zchátralý renesanční zámek v Moravském Krumlově, odkud se loni do Prahy přestěhoval cyklus obrazů Slovanská epopej, se možná dočká opravy. Dohodu o spolupráci podepsali zástupci města, ministerstva kultury, Jihomoravského kraje i majitele zámku, společnosti Incheba Praha. Oprava zámku je také podmínkou pro případný návrat dvaceti pláten Muchovy Slovanské epopeje.
Moravský Krumlov už pociťuje ztrátu svého největšího turistického lákadla, Slovanské epopeje. Radnici chybí peníze ze vstupného, které z výstavy pláten Alfonse Muchy na zámku získávala. Musí kvůli tomu omezovat kulturu ve městě. Bez tisíců návštěvníků čekají horší časy také podnikatele v turistickém ruchu.
Stěhování Muchovy Slovanské epopeje z Moravského Krumlova do Prahy pokračuje. Podle svědků dnes pražští galeristé naložili a odvezli nejméně pět srolovaných velkoplošných pláten. Vše se děje za zavřenými dveřmi a bez přítomnosti starosty, který odjel kvůli Epopeji do Prahy.
Moravskokrumlovští studenti předali na pražském magistrátu petici proti přestěhování Slovanské epopeje do Prahy. Její část je ve Veletržním paláci v Praze, další v sálech moravskokrumlovském zámku. Tahanice o umístění Epopeje se odehrávají řadu let, nově se pro ni našlo místo na pražském hlavním nádraží.
Skupina lidí z Moravského Krumlova na Znojemsku se vydává na pochod do Prahy. Protestují tímto způsobem proti stěhování Slovanské epopeje do hlavního města. Tam chtějí Moravskokrumlovští pražským zastupitelům předat petici, která vyzývá ke změně názoru na stěhování pláten Alfonse Muchy.
Radnice v Moravském Krumlově chce přesvědčit Prahu, aby upustila od plánovaného stěhování Muchovy Slovanské epopeje do hlavního města. Starosta Krumlova oznámil, že radnice pracuje na projektu úpravy výstavních prostor na tamním zámku, v němž je epopej vystavena více než 50 let.