Nová studie popisuje, jak odpadky, které pokrývají přibližně 1 579 893 kilometrů čtverečních, osídlili živočichové a rostliny, které se normálně vyskytují na pobřeží.
Podle okinawského guvernéra má na hladině plující pemza „velký dopad jak na rybářský a turistický průmysl, tak na životní prostředí“. Vyzval proto k rychlému řešení nastalé krize.
Oceánograf na univerzitě Martin White se domnívá, že ji do moře vhodil jeho předchůdce Ed Monahan, který v 70. a 80. letech minulého století používal lahve se vzkazy při výzkumu mořských proudů.
Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam, které zároveň v posledních letech staví nejvíce uhelných elektráren, píše se ve studii.
„Znehodnocuje to naše mokřady a části našeho pobřeží jsou nyní pokryty ropou,“ řekla novinářům starostka Huntington Beach Kim Carrová. Únik ropy nazvala ekologickou katastrofou.
Lávový proud ze sopky Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech se v pondělí ráno přiblížil k moři. Úřady vyhlásily nová varování, obyvatelé v blízkosti lávového proudu by neměli vycházet z obydlí.
„Krev, která by měla při plavání zásobovat hlavu a nohy, má dost práce v břiše se zpracováváním potravy. Potom takoví lidé ve vodě zpanikaří,“ upozorňuje plavčík na plavání po obědě.
Na západním pobřeží Srí Lanky 12 dní hořela loď MV X-Press Pearl. Loď se potopila 2. června, kdy do vody uniklo několik tun plastových granulí. Obavy vzbuzoval také možný únik nafty.
Zdeněk Chramosta pracoval 38 let jako námořník. Na mořích zažil požáry, stovky tun ledu na palubě nebo chvíle, kdy bouře hnala porouchanou loď na skaliska a jen na jeho umu záleželo, zda ji zachrání.
V tisku se ve středu dočtete, že hospody plánují zdražit jídlo i pití v průměru o deset procent. Za pivo by si mohly říct o tři až pět korun víc, za jídlo až o dvacet korun víc, píšou Lidové noviny.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi při návštěvě elektrárny loni v únoru prohlásil, že vypouštění kontaminované vody do moře odpovídá celosvětovým standardům.
Třem čtvrtinám druhů žraloků přitom hrozí vyhynutí. „Je to zlé. Až se mi chce brečet. Jestli to takhle půjde dál, všechny je nezachráníme,“ řekla mořská bioložka Melissa Christina Márquezová.
Na mořském ledu je také závislý mořský ekosystém, připomíná Šabacká. „Ale pro nás je nejdůležitější to, že tvorba mořského ledu ovlivňuje atmosférické i mořské proudění a tím i počasí u nás.“
„Respekt k lidským životům a právu uprchlíků není volba, ale zákonná povinnost. Země mají právo střežit své hranice v souladu s mezinárodním právem, musejí ale respektovat i lidská práva,“ říká OSN.
Američtí badatelé zvolili pro studium pohybu malých mořských živočichů unikátní metodiku. Pod mikroskopem sledovali proudění kapaliny pomocí mikročástic vířících kolem jejich končetin.
Obyvatelé Kamčatky již od září upozorňovali na ohromné množství uhynulých mořských živočichů vyplavených na pláže. Lidé, kteří přišli do styku s vodou, utrpěli popáleniny a zvraceli.
Ilioholokauaua nebo iliokai – v překladu „pes běhající ve zvlněném moři“ nebo „mořský pes“. To jsou jména, kterými Havajci nazývají ve své původní řeči tulení obyvatele tichomořských ostrovů.
Případné úřední pokyny by tedy měly obsahovat přesně specifikované dezinfekční postupy. Postřik je každopádně z tohoto hlediska dost problematický, jde zejména o správné dávkování.
Na 1000 metrech čtverečních nesmí být více než 40 lidí a tyče slunečníků musí být čtyři metry od sebe, zatímco mezi jejich okraji musí být alespoň metrový prostor, uvádí vládní manuál.