moře

|Marek Augustin, Jakub Knoll |Ostatní sporty

Ve Francii odstartoval jachtařský závod Vendée Globe. Závodníci stráví na moři tři měsíce

Popularitou se vyrovná slavné Tour de France, v náročnosti konkurenta snad ani nemá. Závod Vendée Globe nebo-li sólo plavba kolem světa z francouzského Les Sables-d'Olonne a zase zpátky, je snem každého jachtaře. Má ho i Čech Milan Koláček. Náročná regata odstartovala o minulém víkendu bez něj, v jejím dalším pokračování za čtyři roky by ale nerad chyběl.

| ČTK |nepoužívat - Věda

Ibuprofen znečišťuje mořskou vodu. V rybách pak putuje i na české stoly, upozorňuje vědec

Ibuprofen i některá antibiotika se z Česka přes odpadní vody a řeky dostávají až do moře. Odtud zase v tělech ryb putují na jídelní stůl Čechů, popisuje Miroslav Brumovský z Masarykovy univerzity v Brně, který se měřením těchto látek zabývá. Jejich množství by sice nemělo pro lidi představovat nebezpečí, dlouhodobý dopad na další organizmy zatím ale není známý.

|David Jakš, ČRo |Zprávy ze světa

Pronájem pobřeží, stavba přístavů. Čína pracuje na svém plánu být světovou námořní velmocí

Čína už několik desetiletí usiluje o to stát se světovou námořní velmocí. A daří se jí to nejen díky moderně vyzbrojené flotile. Na strategicky důležitých místech na pobřeží Indického i Tichého oceánu skupuje a pronajímá celé oblasti, kde financuje stavby hlubokomořských přístavů. Ty jsou velmi důležité pro válečná plavidla a v případě vojenského konfliktu znamenají mimořádnou logistickou výhodu. Svou pozornost teď nejlidnatější země světa zaměřila na pobřeží těch nejchudších asijských zemí.

|Tea Parkanová |Zprávy ze světa

Británie by mohla zakázat plastové mikroperličky v kosmetice. Znečišťují oceány

Skupina britských poslanců navrhuje zakázat používání umělohmotných mikroperliček v kosmetickém průmyslu. Běžně je najdeme v krémech, pastách na zuby nebo peelingových přípravcích. Ekologové ale varují, že tyto drobné plastové částečky přispívají ke znečištění světových moří a oceánů. A snadno se dostávají do potravinového řetězce, na jehož vrcholu stojí člověk. Když prý sníme porci ústřic, pravděpodobně zároveň pozřeme až 50 kousků takzvaných mikroplastů.

V nejníže položené obci Nizozemska se zvyšování hladiny oceánů nebojí

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Změn klimatu a s ním spojeného vzestupu hladin oceánů se bojí hlavně země ležící na březích moří nebo ostrovní státy. V Evropě se může cítit značně ohrožené Nizozemsko. Víc než čtvrtina jeho území leží pod úrovní hladiny moře. S vodou bojují Nizozemci po staletí. Pro tamní krajinu typické větrné mlýny jsou ve skutečnosti čerpadla, kterými se hnala voda od polí do kanálů a dále do řek. Nizozemci vysušují mělké mořské dno a na vzniklých poldrech staví nové vesnice a města.

|Pavlína Nečásková |Příroda

Nový Zéland chce vytvořit největší mořskou rezervaci na světě

Největší mořská přírodní rezervace na světě má vzniknout na Novém Zélandu. Konkrétně v místě, které se nazývá Kermadec, leží severně od Nového Zélandu a zaujímá plochu 620 tisíc kilometrů čtverečních. Zatímco ochránci přírody jásají, těžaři a rybáři jsou nemile překvapení. O plánech na její vytvoření informoval novozélandský premiér John Key na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

| ČTK, ČRo |Příroda

Tuňáků, makrel i dalších mořských živočichů za 45 let výrazně ubylo, uvádí studie

Za uplynulých 45 let ubylo 49 procent mořských savců, ptáků, ryb a plazů. Uvádí se to ve studii, na níž spolupracoval Světový fond na ochranu přírody (WWF) a londýnská zoologická společnost. Ještě větší je podle jejich poznatků snižování populace druhů, jimiž se živí lidé. V případě tuňáků a makrel činí úbytek počtu jedinců 74 procent. Za hlavní příčinu se považuje nadměrný výlov a klimatické změny.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

V Azovském moři vybuchl hlídkový člun ukrajinské armády

V Azovském moři nedaleko od ukrajinského přístavu Mariupolu dnes explodoval hlídkový člun ukrajinské armády se sedmi vojáky na palubě. Oznámilo to v Kyjevě armádní velení. Podle zatím neúplných zpráv jsou tři lidé zranění a ostatní nezvěstní. Loď se zřejmě potopila, příčiny neštěstí nejsou jasné.

| Český rozhlas, Ondřej Houska, kov, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Itálie a další státy volají kvůli uprchlíkům z Afriky po větší pomoci z EU

Itálie i další státy chtějí, aby ostatní země Evropské unie víc přispěly na pátrání po lodích s uprchlíky, kteří vyplouvají z Afriky do Evropy. Tyto plavby mají někdy fatální následky – jedna z největších tragédií se odehrála v noci na neděli asi 200 kilometrů jižně od italského ostrova Lampedusa. Zahynulo při ní několik set lidí. Mluví se až o 700 mrtvých, konečný počet však může být i vyšší, protože záchranné práce dál pokračují.

|David Koubek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Kvůli vedru chodí Brazilci v Riu na pláže nejen přes den, ale i v noci

Nezvykle silné výkyvy počasí trápí mnoho míst Jižní Ameriky. Ve velkých městech na východě kontinentu způsobily letní lijáky velké záplavy. Takové pohromy se zatím vyhýbají Rio de Janeiru, i když také tam by letos mělo být léto jedním z nejteplejších v historii. Pociťují to i lidé a vedru se vyhýbají třeba tak, že nechodí k moři nejen přes den, ale v noci.

| ČTK, mka |Zprávy ze světa

Čína zveřejnila tři obrázky údajných úlomků ztraceného letadla

Na webových stránkách čínské vlády se objevily obrázky možných úlomků pohřešovaného malajsijského letadla, oznámila agentura Nová Čína. Satelitní snímky pořízené v neděli prý ukazují tři podezřelé plovoucí předměty různých velikostí poblíž jižního cípu Vietnamu východně od Malajsie. Největší má rozměr 22 krát 24 metrů.