Mostecká uhelná

| ČTK |Zprávy z domova

Kauza Mostecké uhelné míří k soudu. Policie chce obžalovat pět exmanažerů

Protikorupční policie navrhla obžalovat po několika letech vyšetřování aktéry rozsáhlé kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). Před soud chce postavit kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů a z přijetí úplatku podezírá bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru. Žalobce se nyní seznamuje se spisem.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Stíhání Musely v kauze MUS bude zřejmě přerušeno, podle znalců má vážnou duševní poruchu

Policie zřejmě nebude dál stíhat bývalého lobbistu a obchodníka se zbraněmi Pavla Muselu. Ten je obviněn kvůli podezření z korupce při privatizaci Mostecké uhelné společnosti a hrozí mu trest až pět let vězení. Před osmi lety měl těžký úraz hlavy a nový znalecký posudek potvrdil, že kvůli tomu stále trpí vážnou psychickou poruchou a ztrátou paměti.

| ČTK, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Policie ukončila vyšetřování údajného tunelování MUS, stíhá 7 lidí

Policisté uzavřeli vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). Stíhají sedm lidí, kteří údajně společnost tunelovali a podvodně ji ovládali. Skupina by podle České televize měla být obžalována asi v polovině roku. Spis ke kauze Mostecké uhelné má sto tisíc stran, obvinění si teď budou celý dokument pročítat. Vyšetřování trvalo 12 let.

Exmanažeři MUS jsou rok po vynesení švýcarského rozsudku stále na svobodě

|Antonín Viktora |Zprávy z domova

Přesně před rokem vynesl soud ve švýcarské Bellinzoně rozsudek v případu privatizace Mostecké uhelné společnosti. Pětici někdejších manažerů firmy vyměřil za podvody a praní špinavých peněz nepodmíněné tresty. Exmanažeři jsou ale zatím stále na svobodě. Čeká se na rozhodnutí odvolacího soudu. Privatizací dolů se dál zabývá také česká policie, konec jejího vyšetřování je ale v nedohlednu.

|Ondřej Bouda, Kateřina Prachařová |Zprávy ze světa

Švýcarský soud rozhodne o víc než 14 miliardách korun v kauze MUS

Federální tribunál v Bellinzoně dnes rozhodne o více než 14 miliardách korun, které si do švýcarských bank ukryli bývalí manažeři Mostecké uhelné. Ty už soud dříve odsoudil k nepodmíněným trestům ve výši od 16 do 52 měsíců vězení. Část peněz by mohla dostat i Česká republika, zbytek si rozdělí nástupnická společnost po Mostecké uhelné a švýcarský stát.

|Martin Křížek, Kateřina Prachařová |Zprávy z domova

Antonín Koláček o kauze MUS: Korupce do našeho příběhu nepatří

Za podvody a praní špinavých peněz při sporné privatizaci Mostecké uhelné společnosti poslal švýcarský soud pět obžalovaných na několik let za mříže, šestý vyvázl s peněžitým trestem. Čeká se ještě na možné vyjádření švýcarského odvolacího tribunálu, ten ale zkoumá jen možná porušení tamních zákonů a rozsudky pravděpodobně neovlivní. A v době, kdy už nejsou obvinění omezováni probíhajícím procesem, přicházejí s vlastní verzí, jak to bylo s prodejem menšinového podílu státu v MUS v roce 1999.

Někteří ministři Zemanovy vlády věděli, kdo je za privatizací MUS, tvrdí Koláček

|Martin Hromádka, Martin Karlík |Zprávy z domova

Někteří členové vlády Miloše Zemana v roce 1999 údajně věděli, kdo stojí za společností privatizující Mosteckou uhelnou. Antonín Koláček, který byl ve Švýcarsku nepravomocně odsouzen za praní špinavých peněz a podvod při privatizaci, tvrdí, že tehdejší ministři měli informace o tom, že za firmou Appian Group je právě on a jeho společníci. Oficiálně přitom byla společnost prezentována jako skupina zastupující americké investory.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Případnému trestu se vyhýbat nebudu, tvrdí obžalovaný exmanažer MUS Koláček

Ve Švýcarsku odsouzený bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonín Koláček se vrátil do Česka. Švýcarský soud mu v souvislosti s privatizací těžební společnosti uložil více než čtyři roky vězení za podvod a praní špinavých peněz. Rozsudek zatím není pravomocný. Koláček Českému rozhlasu exkluzivně řekl, že se cítí nevinný, ale s případným vězením je smířený.

|Věra Pfeifferová, kov |Zprávy z domova

Česko má šanci získat zpět peníze, o které přišlo při privatizaci MUS, míní ministerstvo financí

Česká republika má podle ministerstva financí šanci získat zpět peníze, o které přišla v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti. Ovlivnit by to mohl zatím nepravomocný rozsudek švýcarského soudu nad pěti bývalými manažery společnosti. Ti byli odsouzení za praní špinavých peněz a podvody k nepodmíněným trestům vězení.

|Helena Šulcová, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Martin Karlík, kap |Zprávy ze světa

Švýcarský soud uznal vinnými pět exmanažerů MUS z podvodů a praní špinavých peněz

Soud ve švýcarské Bellinzoně uznal vinnými Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause i Oldřicha Klimeckého v kauze Mostecké uhelné společnosti. Za podvody a praní špinavých peněz při privatizaci společnosti jim uložil nepodmíněné tresty vězení a vysoké pokuty. Odsouzení se proti nepravomocnému rozsudku mohou odvolat, odvolání ale nemá odkladný účinek.

|Veronika Sedláčková, Martin Karlík, Tereza Chlubná, kap |Zprávy z domova

Politici napříč stranami vítají rozsudek švýcarského soudu v kauze MUS

Ministerstvo financí přivítalo nepodmíněné tresty pro bývalé manažery Mostecké uhelné. Švýcarský soud pětici obžalovaných poslal do vězení. Vyměřil jim tresty v délce od jednoho roku a čtyř měsíců po čtyři roky a čtyři měsíce. K tomu musí všichni ještě zaplatit pokuty. Verdikt vítají i politici napříč stranami.