Anexe Krymu, lidská práva na štíru, obří dopingová kauza... Přidělení světového šampionátu do Ruska dráždilo. Už jenom kvůli tomuto výběru se fotbal stal součástí politiky.
Pokud se projdete Moskvou, teď myslím hlavně centrum s Rudým náměstím a okolí, fotbalu neuniknete. Všude davy plné cizinců často s vlajkami nebo v dresech.
Dlouhá nadvláda Cristiana Ronalda a Lionela Messiho v anketě Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa by mohla skončit. Jejich nástupcem by se mohl stát... Co třeba chorvatský záložník Luka Modrič?
Na mistrovství světa netrénuje žádný tým - dokonce ani nikdy nevedl žádnou reprezentaci. Přesto je jméno Pepa Guardioly slyšet na šampionátu v Rusku docela často.
Prvním finalistou fotbalového mistrovství světa je Francie. Soupeře pro nedělní zápas se teprve dozví, ale favoritem bude, ať už nastoupí proti Chorvatsku, nebo Anglii.
Vztahy mezi anglickými fotbalisty a britskými novináři jsou nejlepší za poslední roky. Může za to i netradiční tiskové centrum na mistrovství světa - nabízí třeba bowling nebo kulečník.
Všichni čtyři semifinalisté na mistrovství světa ve fotbale jsou z Evropy. Konkurovat jí může jen Jižní Amerika - ostatní kontinenty na špičku nemají a ještě nějaký čas mít nebudou.
Belgičtí fotbalisté postoupili do semifinále mistrovství světa. Překvapení? Možná, Brazílie byla mírným favoritem. Senzace? Rozhodně ne, výjimečná generace hráčů ukazuje na šampionátu své možnosti.
Vítězové ho obhajují, poražení nechápou, proč zrovna tímto způsobem končí jejich pouť turnajem. Opakuje se to pokaždé, když rozhodnou o postupu a vyřazení penalty. Je to spravedlivý způsob?
Angličtí fotbalisté setřásli velké trauma - na mistrovství světa poprvé v historii zvládli penaltový rozstřel. Na šampionátu v Rusku díky tomu postoupili do čtvrtfinále.
Mistrovství světa ve fotbale se sice hraje jen v evropské části Ruska, ale i tak jsou rozdíly mezi městy velké. Fanoušci tak poznávají rozmanitost největšího státu světa.
V knížce ruských lidových pohádek vítězilo dobro nad zlem, na fotbalovém mistrovství světa dokázala ruská reprezentace porazit španělského giganta (jen rozhodně ne zlého).
Zhasla možná poslední šance Lionela Messiho, kdy mohl vystoupit ze stínu Diega Maradony. Argentinští fotbalisté vypadli na mistrovství světa v osmifinále.
Coby novinář nebo fanoušek strávíte na mistrovství světa ve fotbale hodiny cestováním. Ať z jednoho města do druhého, nebo v rámci jednoho místa hromadnou dopravou. Občas to přináší nečekané situace.
Jedním z ruských měst, která také hostila fotbalový šampionát FIFA, bylo i hlavní město Mordvinské republiky Saransk. Pro něj ale šampionát po zápase Panama - Tunisko skončil.
Největší favorit mistrovství světa končí už po základních skupinách. Ani takový neúspěch ovšem německý fotbal nepoloží - na dalších šampionátech znovu bude patřit k favoritům.
Mistrovství světa ve fotbale může být pro anglické fanoušky nebezpečné, psala britská média. Měli se stát terčem útoků ze strany ruských chuligánů. Nic takového ovšem nenastalo.
Angličtí fotbalisté si na mistrovství světa s předstihem zajistili postup ze základní skupiny do osmifinále. Letos se s nimi moc nepočítá, ale mladý a ambiciózní tým může dojít daleko.
Do Ruska přijíždí čím dál tím víc fotbalových fanoušků z celého světa. Centrum Moskvy už začíná praskat ve švech a exotičtí hosté ho změnili k nepoznání.
Favorité se na mistrovství světa ve fotbale neprosazují snadno, rozhodně své soupeře nedrtí rozdílem třídy. Před těžkou zkouškou stojí jeden z největších favoritů celého turnaje - Německo.
Znalost cizích jazyků je u sportovních novinářů důležitá. Angličtina je minimum, ale často se hodí i jiné řeči. Třeba když jste v tréninkovém centru japonských fotbalistů.