Muhammad Mursí

| ČTK, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Egyptský soud uložil doživotí šéfovi egyptského Muslimského bratrstva Badímu

Vůdce egyptského Muslimského bratrstva Muhammad Badí dostal další doživotní trest vězení. Informovala o tom agentura DPA. Badí byl již v jiných procesech odsouzen třikrát k trestu smrti a pětkrát na doživotí, nynější líčení se týkalo útoku na policejní stanici ve městě Port Saíd, kde zahynulo pět lidí. Dnešní verdikt není pravomocný.

| ČTK, Štěpán Macháček, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Ozbrojenci zastřelili tři egyptské soudce krátce po rozsudku nad Mursím

Tři egyptské soudce zastřelili neznámí ozbrojenci několik hodin poté, co v Káhiře zazněl rozsudek smrti nad exprezidentem Muhammadem Mursím. Ke stejnému trestu bylo odsouzeno i 106 členů Muslimského bratrstva. Zatím není jasné, jestli vražda soudců s výsledkem procesu souvisí. Úřady ale v minulosti připisovaly vinu za podobné násilnosti přívržencům Muslimského bratrstva.

|Štěpán Macháček, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Šéfka diplomacie EU usiluje o smír v Egyptě. Islamisté chystají opět protesty

K sérii milionových protestních pochodů vyzývají egyptští islamisté. Demonstrace připomenou desítky obětí sobotního krveprolití na mítinku stoupenců sesazeného prezidenta Muhamada Mursího. Evropská unie se prostřednictvím Catherine Ashtonové snaží o zprostředkování dialogu mezi oběma stranami egyptského politického konfliktu.

|Štěpán Macháček, Silvie Třeslínová, Tereza Jelínková |Zprávy ze světa

Egyptský prezident Mursí neodstoupí. V Káhiře zemřelo při střetech přes 20 lidí

Egyptský prezident Muhammad Mursí zůstane v čele země. Přes výzvu opozice i armády se rozhodl nerezignovat. Uvedl to v televizním proslovu k národu. Mursí řekl, že ho lidé zvolili ve svobodných a demokratických volbách, a proto je legitimním zástupcem egyptského lidu. V Káhiře pokračují střety mezi příznivci a odpůrci stávajícího prezidenta, při kterých zemřelo už přes 20 lidí.

|Štěpán Macháček, Pavlína Nečásková, krw |Zprávy ze světa

Do egyptské politiky se vrací armáda. Hrozí převzetím dohledu nad dalším vývojem země

Egyptská armáda dala všem politickým silám ultimátum. Mají prý 48 hodin na to, aby se dohodly na řešení současné krize. Pokud k dohodě nedojde, převezmou iniciativu sami vojáci. Miliony Egypťanů včera požadovaly odstoupení prezidenta Muhammada Mursího. Byly to největší demonstrace od pádu Husního Mubáraka před dvěma lety.

Tisíce demonstrantů v Egyptě opět požadují novou vládu a změny v ústavě

|Štěpán Macháček, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Do egyptských ulic znovu vyšli stoupenci opozice, aby požadovali pád vlády a změny v nedávno přijaté ústavě. Účast na demonstracích je poněkud slabší a násilí minulého víkendu se zatím neopakuje. Přispělo k tomu i prohlášení opozice, že je za určitých podmínek ochotná k dialogu s prezidentem Muhammadem Mursím.

|Vladimír Kroc, Štěpán Macháček, Marína Dvořáková, Julius Neumann, Anna Janků |Zprávy ze světa

Střety v Egyptě se vyostřují. U prezidentského paláce jsou tanky

Střety příznivců a odpůrců kroků egyptského prezidenta Muhammada Mursího se protáhly ze včerejšího večera až do brzkých hodin dnešního dne, kdy se utišily. Podle svědka agentury Reuters však nasadila armála před prezidentským palácem nejméně pět tanků a další prostředky vojenské techniky. Mají údajně zajistit bezpečnost budovy. V ulicích Káhiry je dnes zatím klid.

|Štěpán Macháček, Jan Richter, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Protestující Egypťané se střetli s policií. Prezident Mursí radši opustil palác

Desítky tisíc Egypťanů protestovaly v ulicích Káhiry proti kontroverznímu dekretu prezidenta Muhammada Mursího a proti návrhu nové ústavy. Protestní pochod k prezidentskému paláci vyústil ve střety mezi demonstranty a policisty, kteří objekt střežili. Na protest proti článkům ústavy týkajícím se svobody tisku v zemi nevyšla také řada nezávislých a opozičních deníků.

|Štěpán Macháček, Ondřej Himmer, Lucie Maňourová, Anna Janků |Zprávy ze světa

V Káhiře opět zasahoval slzný plyn. Prezidenta Mursího opustil jeho poradce

Na káhirském náměstí Tahrír opět rozháněli egyptští policisté slzným plynem dav demonstrantů. Protesty vyvolala ústavní deklarace prezidenta Muhammada Mursího, kterou sám sobě zaručil nedotknutelnost všech svých rozhodnutí. Postavil se tak zcela mimo dosah egyptské justice. Soudci kvůli tomu už na dnešek pohrozili stávkou, k občanské neposlušnosti vyzval i egyptský nositel Nobelovy ceny Muhammad Baradei. Na svoji funkci rezignoval prezidentův poradce, křesťanský intelektuál Samír Murkus.

|Štěpán Macháček, Martina Mašková, Mirko Kašpar, Julius Neumann |Zprávy ze světa

Egyptský prezident získává neomezenou moc. Chová se jako faraón, zlobí se opozice

Egyptský prezident Muhammad Mursí vydal dekrety, kterými výrazně upevňuje svou moc v zemi. Zakázal rušení svých dekretů, zákonů a rozhodnutí. Ústavní soud už nebude moci rozpustit ústavodárné shromáždění. Mursí také odvolal vrchního prokurátora a nařídil obnovu soudních procesů s osobami obviněnými z útoků na demonstranty proti bývalému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.