Zdražování dopadá i na léky, píše Mf Dnes. Ovocnářům chybí podle Deníku brigádníci pro sklizeň. A ústup covidu prospívá i mumiím, informuje Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Částečně mumifikované zachovalé ostatky včetně vlasů a kostí patří otrokovi, jenž však podle svůj status v tehdejších Pompejích zvýšil a zbohatnul. Archeologové tělo našli na území Pompejí.
V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis
V minulosti vědci objevili pouze kosti medvěda jeskynního. „Je to nesmírně důležitý objev pro celý svět,“ myslí si vědkyně Lena Grigorjevová ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku.
„Budete se asi divit, ale ty látky jsou pevné a opravdu drží. Jsou z 18. století a je vidět, že tehdejší výroba byla kvalitní," vysvětluje Pavla Karásková.
V úterním výběru z médií se dočtete, že o chystanou nemocnici ve Zlíně se podle Hospodářskýh novin zajímají policisté. Podle Lidových novin z důvodu karantény dochází k narušení sociálních vztahů.
„Vyrobili jsme zvuk Nesyamuna, který by vydával ve stavu, v jaké je v sarkofágu,“ řekl jeden z autorů profesor Davod Howard, ředitel oddělení elektroinženýrství Londýnské univerzity.
„Je to velmi speciální prostředí, kde není žádný kyslík. Je tam zima a roste tam rašeliník. To všechno jsou důvody, proč je tělo dodnes tak dobře zachovalé,“ vysvětluje kurátorka.
Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla.
Většina nalezených sošek zobrazovala kočky, což dokazuje, jakou úctu staří Egypťané těmto zvířatům prokazovali. Další zobrazovaly lva, krávu či sokola.
Vědci v Rusku odebrali vzorky tkáně z mumifikovaného štěněte, které bylo asi 12 000 let zamrzlé v permafrostu na Sibiři. Jde o nejstarší podobný nález. Nalezený psík je podle vědců velmi dobře zachovaný. Jinou psí mumii našli na stejném místě v roce 2011. Předpokládá se, že oba psi zahynuli při sesuvu půdy. Je možné, že už byli domestikováni lidmi.
Nový dokumentární film v expozici a bohatší festival Barokní jezuitské Klatovy. To jsou některé z novinek, které na letošní rok chystají Klatovské katakomby. Ty vstupují do páté sezony od rozsáhlé rekonstrukce, díky níž se staly nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve městě. Ročně se do nich podívá přes 40 tisíc návštěvníků.
V kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích vzniká expozice o rodu Gryspeků. Umístěná bude v kapli Nejsvětějšího srdce Páně, která prošla rekonstrukcí a nachází se přímo nad hrobkou s mumiemi členů tohoto rodu. Unikátní zachovalé ostatky se ale dočasně musely přestěhovat, ohrožovala je totiž vlhkost. A není jisté, jestli se do léta do hrobky vrátí.
Nečekaný nález se podařil v olomouckém Vlastivědném muzeu. Našli tam vzácné textilie z mumie nejvýznamnějšího egyptského panovníka Ramesse II. Fragment z nejslavnější mumie nemá v Česku žádné jiné muzeum, hodnota textilie je nevyčíslitelná. Jak se dostala do Česka, ale není jasné.
Do podzemí se vrátily zhruba 4 desítky mumifikovaných těl klatovských jezuitů nebo měšťanů. Ve vyhřívané části katakomb vznikla navíc úplně nová expozice.
Osm mumií z unikátní kolekce vystavuje Náprstkovo muzeum v Praze. Výstava má několik částí. Návštěvníci se mohou seznámit s tradiční pohřební výbavou starých Egypťanů. Organizátoři nezapomněli ani na zrakově handicapované lidi – připravili pro ně také dotekové modely.
Němečtí vědci zveřejnili detaily o senzačním nálezu mumie skythského bojovníka v mongolské části pohoří Altaj. Mrtvola ležela v trvale zmrzlé půdě a díky tomu se pozoruhodně dochovala. Objev je dokonce srovnáván s nálezem legendárního Ötziho. Teď je mumie podrobována nejrůznějším vědeckým testům v Ulánbátaru.