MUS

|Ondřej Bouda, Kateřina Prachařová |Zprávy ze světa

Švýcarský soud rozhodne o víc než 14 miliardách korun v kauze MUS

Federální tribunál v Bellinzoně dnes rozhodne o více než 14 miliardách korun, které si do švýcarských bank ukryli bývalí manažeři Mostecké uhelné. Ty už soud dříve odsoudil k nepodmíněným trestům ve výši od 16 do 52 měsíců vězení. Část peněz by mohla dostat i Česká republika, zbytek si rozdělí nástupnická společnost po Mostecké uhelné a švýcarský stát.

|Martin Křížek, Kateřina Prachařová |Zprávy z domova

Antonín Koláček o kauze MUS: Korupce do našeho příběhu nepatří

Za podvody a praní špinavých peněz při sporné privatizaci Mostecké uhelné společnosti poslal švýcarský soud pět obžalovaných na několik let za mříže, šestý vyvázl s peněžitým trestem. Čeká se ještě na možné vyjádření švýcarského odvolacího tribunálu, ten ale zkoumá jen možná porušení tamních zákonů a rozsudky pravděpodobně neovlivní. A v době, kdy už nejsou obvinění omezováni probíhajícím procesem, přicházejí s vlastní verzí, jak to bylo s prodejem menšinového podílu státu v MUS v roce 1999.

|Nikola Bojčev, Ondřej Bouda, Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Ve Švýcarsku začal soud s bývalými manažery MUS. Jde o 14 miliard korun

Sedm bývalých manažerů Mostecké uhelné dnes stanulo před švýcarským soudem v Bellinzoně. Prostřednictvím tamních kont měli manažeři Český stát při privatizaci podniku připravit o 14 miliard korun, celková škoda ale může být až dvojnásobná. V aktuálním procesu nakonec Česká republika nefiguruje na straně obžaloby. Kauzu sleduje přímo ve Švýcarsku zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

| mta, Jan Bumba |Zprávy z domova

Česku zbyla poslední možnost, jak se dostat k penězům z MUS. Civilní žaloba

Česko přišlo o jednu z možností, jak se ve Švýcarsku ucházet o miliardy korun, blokované kvůli vyšetřované privatizaci Mostecké uhelné. Švýcarský soud totiž zamítl odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti. Ministerstvo financí ale tvrdí, že podobný vývoj očekávalo a chystá další kroky.

Protikorupční policie hledá viníka průtahů v kauze Mostecké uhelné

|Jana Zemanová, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Protikorupční policie začala zjišťovat, kdo může za liknavost Česka při spolupráci na vyšetřování podezřelé privatizace Mostecké uhelné společnosti. Švýcaři vyzvali Česko k uplatnění škody, ale české úřady na to dlouho nereagovaly. Policie nyní vyšetřuje, kdo zdržení kontaktu se švýcarskou prokuraturou zdržoval.