Univerzitě se stalo to, čemu se chtěla vyhnout: vyvolala kontroverzi národního rozsahu, která postavila zastánce svobody slova proti muslimům, kteří věří, že ukazování proroka Mohameda je zakázané.
Salman Rushdie čelil kvůli svému románu Satanské verše výhrůžkám ze strany Íránu. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem a prostitutky se jmenují stejně jako manželky proroka.
Jihofrancouzské město Grenoble tento týden povolilo nošení muslimských plavek, tzv. burkin, v bazénech. Neúspěšná prezidentská kandidátka Le Penová a další chtějí burkini zakázat zákonem.
Nová antropologická studie o druhé generaci muslimů v Česku ukazuje, že se výrazně odlišují od potomků muslimských přistěhovalců v zemích západní Evropy.
Jednou z jejích hlavních priorit indické vlády se stala podpora jógy. Rozhodli se z ní udělat vlajkovou loď kulturní diplomacie. Jógu ale používají také k temnějším cílům.
Kolínské mešity budou muset žádat o zvláštní povolení k volání muezzinů, které se v dnešní době většinou odehrává prostřednictvím reprodukovaných záznamů. Iniciativa je zatím zamýšlena na dva roky.
Podezření se změnilo v jistotu 2. října 2001. Za útoky na Světové obchodní centrum stojí teroristická síť Al-Káida. Ajman Az-Zawáhirí ve videonahrávce označil USA a Izrael za nepřátele islámu.
Stalo se tak při svátku Tiša be-av, kdy se na Chrámovou horu vydaly stovky židů. Někteří palestinští muslimové považují návštěvy židů místa, které je posvátné pro obě náboženství, za provokaci.
Skupina H&M dříve uvedla, že ji „hluboce znepokojují“ zprávy o nucené práci v provincii Sin-ťiang. Ve středu pak prohlásila, že nezastává „žádný politický postoj“ a bude v Číně dlouhodobě působit.
Součástí charty jsou i principy rovnosti mužů a žen, odmítnutí politizace islámu a vměšování cizích zemí. Ve Francii dosud působí stovky imámů z Turecka, Alžírska i Maroka.
Turecký prezident reagoval na nedávná vyjádření francouzského prezidenta Macrona, který po vraždě učitele hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Učitele v Paříži zavraždil mladý Čečenec.
Ve vlámském regionu Belgie platí zákon zakazující porážky zvířat bez omráčení od roku 2017. Několik židovských a muslimských spolků se obrátilo na belgickou justici, která vznesla dotaz k soudu EU.
Obvodní soud se měl původně případem zabývat znovu, když mu loni v prosinci kauzu vrátil k novému projednání Nejvyšší soud. Muslimka však letos na jaře vzala žalobu zpět.
„Málokterá událost je tak detailně zdokumentovaná jako masakr ve Srebrenici. Většina obětí byla doslova kost po kosti exhumována, očíslována a určeno DNA, máme 6900 jmen obětí,“ říká Matyáš Zrno.
Přechodná vláda, která řídí zemi od loňského roku, kdy byl svržen autokratický vládce Umar Bašír, přislíbila vést Súdán k demokracii, ukončit diskriminaci a uzavřít mír s povstalci.
Získat body pomocí „rozsévání nenávisti a vyhroceného nacionalismu“ se ale snažily i jiné politické skupiny, zpráva zmiňuje kampaň Sdružení Mostečané Mostu před komunálními volbami.
Pouť do Mekky má začít koncem července. Loni hadždž, který má vykonat každý muslim, pokud mu to prostředky a zdraví dovolí, podniklo 2,5 milionu věřících.
Oznámení o uzavření svatyní zveřejnila íránská státní televize v pondělí, což vyvolalo vlnu demonstrací. Náboženské úřady v Komu označily demonstraci za urážku svatyně.
S imámy z Turecka nejsou usedlíci spokojení, proto organizace Ditib otevírá školicí středisko přímo na Německém území. Chce tím napravit pošramocenou pověst šiřitele turecké propagandy.
V souvislosti se strachem z muslimských uprchlíků se artikuluje téma jejich antisemitismu. Vidět nárůst protižidovských nálad v souvislosti s vlnou migrace ale podle Michala Frankla není na místě.
V době vzestupu radikálního nacionalismu nejen u nás, ale i v řadě západních zemí, je potřeba i tenhle brněnský incident vnímat ve světle tíživé nálady a atmosféry v Česku.