Svět vystrašila nová varianta koronaviru. Její výskyt hlásí rostoucí počet států, první případ eviduje i Česko. Vědci a lékaři ale nabádají k trpělivosti.
„Můžeme potvrdit, že varianta omikron je u pacientky potvrzena,“ řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář s odkazem na sekvenační analýzu nemocnice, která omikron potvrdila na 90 procent.
„Tato varianta nás překvapila, je to velký skok v evoluci. Má mnohem více mutací, než jsme očekávali,“ říká odborník z JAR, kde se nová varianta omikron rychle šíří. Co o ni víme, ukazuje přehled.
Varianta omikron vykazuje velký počet mutací, z nichž některé jsou podle WHO znepokojivé. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené nebezpečí reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami.
Bude mít případné rozšíření mutace z jižní Afriky vliv na účinnost vakcín, a je třeba se rozšíření obávat? Hostem Radiožurnálu byl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd .
Nová varianta s označením B.1.1.529 se před dvěma týdny poprvé objevila v Jihoafrické republice. V mezinárodních databázích je zatím zaznamenáno 66 případů.
„Studie ukazuje, že varianta delta získala mutace, díky nimž se snadněji dostává do buněk. Má dva způsoby, jak do nich vstoupit a některé mutace umožňují účinnější vstup,“ říká vědkyně Petra Mlčochová
Téměř 20 procent je podtypu delta AY.4. „Praxe zatím neposkytuje důvody k obavám, že dochází k významné změně vlastností viru,“ uvedl Státní zdravotní ústav.
Ve středu laboratoře odhalily 195 nově potvrzených případů koronaviru v Česku. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě.
Čeští zdravotníci vyočkovali deset milionů dávek vakcín proti koronaviru. Denní počty očkovaných ale dál klesají. Nehrozí opakování scénáře z loňského podzimu? A jak číst aktuální čísla nakažených?
„Když je jich málo, tak systém sběru není moc efektivní,“ řekl molekulární biolog Jan Pačes. Do stroje, který umí mutace poznat, se jich totiž musí kvůli ceně v jednu chvíli vložit zhruba sto.
„Pokud takto budou pokračovat, jsme připraveni s těmi problematickými laboratořemi vést nějaké správní řízení a případně jim udělit i nějakou sankci. To je jediné, co můžeme udělat,“ řekl Vojtěch.
„Lidé jsou velmi neopatrní, pohostinství jede na plné obrátky. Je to jenom otázka času, během léta se to může rozjet,“ říká o šíření delta varianty koronaviru Libor Grubhoffer.
Kde byla varianta lambda poprvé zaznamenaná? Je nakažlivější? A funguje proti ní očkování? Odpovědi najdete v přehledu, který sestavil server iROZHLAS.cz.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku roste. Za minulý týden potvrdily laboratoře 1354 nově nakažených. V nemocnici se k pondělnímu dopoledni nachází dvacet pět lidí s covidem.
Biochemik Jan Konvalinka upozorňuje, že v Česku stále chybí proočkování statisíců nejohroženějších seniorů. A pak je tu skupina asi 30 procent občanů, kteří očkování z různých důvodů odmítají.
V odborných časopisech se zatím neobjevila zmínka o podobném případu, což ale neznamená, že se dosud neobjevily. Brazilští lékaři hlásili podobné případy, výsledky bádání ale ještě nepublikovali.
Řada zemí kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru obnovuje protiepidemická opatření. Vědci se mezitím snaží zodpovědět klíčovou otázku: jak účinně chrání současné vakcíny před mutací delta?
Delta byla potvrzena ve zhruba 90 zemích světa, a to včetně Česka. Vakcíny jsou proti ní o něco míň účinné, ale v největším riziku jsou lidé, kteří nejsou očkováni.
Výskyt koronavirové mutace delta se v Česku mírně zvyšuje. Nárůst se prokázal na diskriminačních testech, říká vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.
„Mapujeme hodně případů importu ze zahraničí. Bohužel pokud se ti lidé stýkají, tak to roznesou,“ říká hlavní hygienička. Za minulý měsíc podle ní pocházelo 800 nákaz ze zahraničí.
Biochemik Jan Konvalinka vidí hrozbu ve stále velkém počtu neočkovaných lidí z ohrožených skupin a v uvolnění opatření pro lidi po třech týdnech od očkování.
Resort zdravotnictví na sekvenování vyčlenil 80 milionů, podle mluvčí ale nejdou použít na financování nestátních subjektů. Pokud by se epidemická situace horšila, ministerstvo by způsob zřejmě našlo.
I přes klesající počty nakažených stále není jisté, zda bude pandemie koronaviru brzy u konce. Odborníci se obávají delta mutace. Předejít by jí mohlo očkování, říká viroložka Ruth Tachezy.