Sir David Philip Lane v rozhovoru pro Český rozhlas Plus popsal, že pokud má někdo rakovinu, často je poškozený právě gen p53. Podle něj je to klíč pro porozumění lidské rakovině.
K rakovině a neurologickým onemocněním může docházet, když mechanismy sloužící k opravám DNA nefungují správně. DNA jako nositelka genetické informace je každý den poškozována různými vlivy.
Vědci z Česka objevili genetickou mutaci, která zvyšuje riziko vzniku leukémie. Experti z Masarykovy univerzity na objevu pracovali spolu s italskými a americkými kolegy 12 let. Jejich práci teď publikoval časopis Nature Genetics. Lékaři díky objevu mohou zamezit šíření genu na děti nemocných lidí.
Zmutovaná ptačí chřipka se poprvé přenesla z člověka na člověka. Virem H7N9 se v Číně nakazila dcera od svého otce. Oba dva onemocnění podlehli. Ostatní pacienti byli většinou v kontaktu s infikovanou drůbeží.
Trojici lidských genů spojuje velmi neobvyklá evoluční minulost. Geny vznikly díky mutacím v nekódujících oblastech DNA - tedy způsobem, který se až donedávna považoval za nemožný.