muži

|Jakub Knoll |Zimní sporty

Biatlonista Moravec obsadil v Oslu sedmé místo. Sprint ovládl domácí Johannes Bö

Biatlonista Ondřej Moravec vybojoval v závodě Světového poháru v Oslu sedmé místo, když na střelnici sestřelil všech deset terčů, ale na trati na nejlepší běžecky nestačil. Z vítězství ve sprintu se před zraky domácích fanoušků radoval Johannes Thingnes Bö, kterého na stupních vítězů doplnili Francouz Martin Fourcade a Rus Anton Šipulin.

| ČTK |Ekonomika

České ženy po rodičovské do práce nespěchají, demotivuje je i nerovné zdanění

Za malou zaměstnaností matek menších dětí v Česku je nejen nedostatek školek, ale také nastavení daní a odvodů. Příjmy žen, které se starají o děti, jsou v průměru zdaněny mnohem víc než příjmy jejich manželů. Nemotivuje je to pak k návratu do práce. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy. Doporučuje snížit sociální odvody ze 6,5 procenta na pět procent tomu rodiči, který v domácnosti vydělává až jako druhý a víc pečuje o děti do 11 let. Většinou jsou to ženy.

|Nikola Šrámková |Zimní sporty

Štafetový závod v Ruhpoldingu ovládli v závěru Norové, Češi dojeli pátí

Štafetový závod SP v německém Ruhpoldingu vyhráli Norové, když v závěru předjeli Rusko, které vedlo od čtvrté střelby. Třetí dojeli Němci, ti po nepovedené střelbě figurovali i na devatenácté pozici. Česká čtyřka ve složení Moravec, Soukup, Šlesingr, Krčmář vybojovala pátou pozici s jedním trestným kolem. Zopakovali tak výsledek z prosincové štafety v Pokljuce.

|Jan Cibulka, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Ženy v Česku mají o pětinu nižší mzdy než muži. Ministerstvo chystá osvětu

České ženy mají podle ministerstva práce oproti mužům o 22 procent nižší mzdy. Zatímco muži v průměru berou 30 tisíc korun měsíčně, ženy si vydělají o 6,5 tisíce méně. Největší rozdíly jsou mezi vysokoškoláky na manažerských pozicích. Údaje pocházejí z Českého statistického úřadu. Resort proto připravuje kampaň, která má rozdíly v odměňování snížit. Inspektorát práce také chystá kontroly, což se ale nelíbí zaměstnavatelům.

|Gabriela Hauptvogelová |Ekonomika

Paní Marie z Ústí bere méně než její kolega. Takových žen je v Česku téměř čtvrtina

Téměř čtvrtina žen v Česku bere na rozdíl od svých mužských kolegů za stejnou práci méně peněz. Jde o údaj Eurostatu z roku 2013 a Česká republika je na tom v tomto ohledu nejhůře z Evropské unie. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2014 pak ženy dostávají v průměru o 22 procent menší plat, což činí Česko třetím nejhorším z EU. Jednou ze znevýhodněných žen je i paní Marie z Ústí nad Labem, která pracuje ve výrobní firmě.