náboženství

náboženství v textech na iROZHLASU

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Egyptě jsme doma, vražedné útoky nás k emigraci nedonutí, říká koptský kněz

Koptové Egypt ani po krvavých útocích neopustí. V opačném případě by křesťanství na Blízkém východě definitivně skončilo, tvrdí koptských kněz Antonios. Vraždění prý čelili od začátku existence církve a vydrží to i tentokrát. Egyptští koptové jsou největší křesťanskou komunitou na Blízkém východě a právě proto jsou častým cílem extremistů.

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Polští konzervativci jednali o zjevení Panny Marie. Nejsme biskupové, křičela opozice

Polský parlament bude hlasovat o tom, zda vydá usnesení k připomínce zjevení Panny Marie. Od takzvaného „Zjevení Panny Marie ve Fátimě“ letos uplyne 100 let. Poslanci konzervativní strany Právo a spravedlnost chtějí, aby si Sejm výročí připomněl speciálním usnesením. Návrh v parlamentní komisi prošel a míří do Sejmu, kde ho zřejmě čeká bouřlivá diskuse. Opozice argumentuje sekulárním státem, konzervativci důležitostí křesťanských hodnot.

| ČTK, Ondřej Klapal |Zprávy z domova

Zeman je nacionalistický demagog stejně jako Le Penová či Trump, tvrdí komisař OSN

Řada světových politiků podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva šíří náboženské a rasové předsudky. Podle Zajída bin Raad Husajna jsou někteří političtí představitelé včetně českého prezidenta Miloše Zemana populisté a demagogové, kteří se snaží ovlivnit minulost. Mluvčí Hradu Ovčáček se proti výroku ohradil na svém twitterovém účtu.

|Tereza Kadrnožková |Regiony

Začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů

Katolíci, luteráni nebo evangelíci z celé severní polokoule se budou tento týden potkávat na společných bohoslužbách. Dnes totiž začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. Akce má za cíl sjednotit jinak roztroušené církve, které pochází z jedné myšlenky. Přestože hlavní bohoslužby a doprovodné akce začínají v Česku dnes, už včera zazněla v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla první slova o jednotě.