nacionalisté

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

O pouliční teror nestojíme. Chceme zabránit etnickým střetům, říká šéf ruských nacionalistů

Ruská mimoparlamentní opozice se probouzí z porážky po podzimních volbách do dolní komory parlamentu a snaží se chytit druhý dech. Jednou z nových koalic je Nová opozice, jejímž základem jsou ruští nacionalisté vedení Ivanem Běleckým. Sami sebe neřadí ke xenofobní krajní pravici a v rámci Nové opozice spolupracují i s liberály. "Naším úkolem není pouliční teror, ale řešení problémů státní správy, a to normálním, civilizovaným způsobem," říká Běleckij v rozhovoru pro Český rozhlas.

| ČTK, Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Polsko slaví Den nezávislosti. Ve Varšavě pochoduje opozice i nacionalisté

V Polsku oslavují Den nezávislosti. 11. listopadu 1918 získali Poláci znovu po půldruhém století nadvlády cizích velmocí samostatnost. V centru Varšavy si to připomínají hlavně nacionalistické organizace. Vlastní pochody ale pořádají také jejich odpůrci. Obě skupiny se snaží dát najevo, jak by podle nich mělo vypadat dnešní suverénní Polsko.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Radikální nacionalisté v Nizozemsku vzkazují Turecku, že ho v EU nechtějí

Nizozemští nacionalisté se pokoušejí potápět snahy Evropy o sbližování s Tureckem. To už 10 let vyjednává o vstupu do Evropské unie. Přístupové rozhovory Ankary s unií se teď oživují výměnou za to, že se Turecko bude více snažit zastavit příliv migrantů do Evropy. Z Nizozemska ale zaznělo odmítnutí snah Ankary o členství v unii. Ne od vlády, ale od sílící radikální opozice.

Národní fronta Marine Le Penové poprvé uspěla v senátních volbách, získala dvě křesla

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Ve francouzském Senátu mají poprvé v historii zastoupení pravicoví extremisté. Strana Národní fronta Marine Le Penové má v horní komoře francouzského parlamentu hned dvě křesla. Nacionalisté v nedávných volbách ovládli několik radnicí a průzkumy ukazují, že by v prezidentských volbách mohla Marine Le Penová postoupit do druhého kola.