nacisté

|Pavel Polák, dp |Zprávy ze světa

Zemřela Goebbelsova sekretářka. Do smrti tvrdila, že o nacistických zvěrstvech nevěděla

Ve věku 106 let zemřela někdejší sekretářka nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse. Podle informací agentury AP Brunhilda Pomselová dožila v domově důchodců u Mnichova. O své minulosti sekretářky jednoho z největších válečných zločinců 20. století příliš veřejně nemluvila. Až do své smrti ale tvrdila, že o brutálních nacistických akcích během holokaustu nic nevěděla.

|Jaroslav Skalický |Historie

Mořská nemoc a praní v benzinu. Před 75 lety českoslovenští vojáci připluli do Tobruku

Před 75 lety nastoupili českoslovenští vojáci do obklíčeného libyjského Tobruku, který pak úspěšně bránili proti italským a německým jednotkám. Kromě nepřátelské palby je v poušti sužovalo i nehostinné prostředí a nedostatek vody. Třeba prádlo si proto prali v benzinu. Přispěli ale k tomu, že se strategicky důležitý přístav udržel v rukou Spojenců.

|Linda Nagyová |Výtvarné umění

Pronásledování nacisty a znárodnění. Výstava ve Vídni připomíná příběhy českých šlechticů

Třetina šlechticů žijících v českém prostředí podepsala na konci třicátých let deklarace, ve kterých se veřejně přihlásili k podpoře českých zemí. Kvůli tomu je pak pronásledovali nacisté. Po druhé světové válce zase komunisté z majitelů rozsáhlých panství učinili zemědělce a dělníky. Právě osudy jednotlivých šlechticů zachycuje výstava Ve znamení tří deklarací, kterou v úterý otevřela Vídeňská univerzita.

|Evelyna Kulíšková |Historie

Před 70 lety skončila rota E. Elitní parašutisté v Den D seskočili v Normandii

Od posledního dne legendární roty E dnes uplynulo 70 let. Americká armáda 30. listopadu 1945 definitivně rozpustila útvar elitních parašutistů, kteří v Den D seskočili v Normandii. Bojovali za osvobození Nizozemska, udrželi frontovou linii v bitvě v Ardenách a obsadili Hitlerovo Orlí hnízdo. O působení roty E vypráví také americký kultovní seriál Bratrstvo neohrožených.