nacistická minulost

| ČTK |Zprávy ze světa

Merkelová se zlobí. Srovnávání s nacismem musí přestat, vzkazuje Erdoganovi

Srovnávání Německa s nacistickým režimem musí přestat, prohlásila v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová v Hannoveru při návštěvě veletrhu výpočetní a digitální techniky CeBIT. Reagovala tak mimo jiné na nedělní prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který ji obvinil z nacistických praktik. Slova Erdogana kritizují další němečtí politici.

|David Koubek |Zprávy ze světa

'Anděl smrti' Mengele slouží dobru. Jeho lebku a kosti dostali studenti medicíny

V koncentračním táboře dělal hrůzné experimenty na lidech a spravedlnosti unikl. Jeho ostatky ale ne. Lebka a kosti nacisty Josefa Mengeleho nyní slouží studentům forenzní medicíny. Od začátku roku je používají k výuce na Univerzitě Sao Paulo. Právě v tomto brazilském státu se nacistický lékař zvaný Anděl smrti naposledy skrýval pod jménem Wolfgang Gerhard a v roce 1979 se tam utopil v moři.

| ČTK |Historie

'Veselé Velikonoce, hodně zábavy na dovolené'. Muzeum získalo dopis od esesáka z Osvětimi

Muzeum na místě nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi dostalo jako dar dopis, který vlastnoručně napsal jeden z řadových esesáků z ostrahy tábora. "Je to první dokument tohoto druhu v našich archivních sbírkách. Až dosud nám jakýkoli příklad soukromé korespondence posádky SS chyběl," uvedl Wojciech Plosa, který má v muzeu na starosti archiv.

Wiesenthalovo centrum vydalo nový seznam 10 nejhledanějších nacistických zločinců

|Tomáš Pavlíček, Katka Brezovská, Markéta Bartošová |Zprávy ze světa

Šedesát let po válce skončil před soudem jen zlomek z nacistických válečných zločinců. Řada z nich totiž v poklidu dožívá - často pod jinou identitou - v Americe, Kanadě i v Evropě. V posledních dvou letech se ale Centru Simona Wiesenthala podařilo dostat několik z nich před soud. Například dozorce v Sobiboru Johna Demjanjuka. Na seznam desítky nejhledanějších přibyla navíc nová jména.