V polském Walbrzychu, nedaleko českých hranic, je živo. Polská vláda totiž potvrdila, že opravdu existuje takzvaný zlatý vlak. Někde v tunelech pod městem ho ukryli nacisté, a údajně vezl drahocenný náklad.
V Německu vyšetřují šest důchodkyň, které pracovaly jako dozorkyně v koncentračním táboře Osvětim, což postačuje k tomu, aby šly před soud. Šestice žen patří mezi 50 osob vyšetřovaných kvůli válečným zločinům v Osvětimi.
Americký právník Edward Fagan se v Česku v poslední době připomněl tím, že podal žalobu na stát kvůli sporu o předválečné karlovarské dluhopisy. Dnes podle dostupných zpráv rozjíždí novou aktivitu: chce několik švýcarských bank požádat, aby zablokovaly účty, na něž si mohli nacisté uložit část peněz uloupených v okupovaných zemích.
Z pozemku v Rychvaldu na Karvinsku zřejmě zmizí nacistické heslo. Podle policie muž sice zákon neporušil a nelze proti němu zasáhnout, záležitost ale vyřešil dohodou místostarosta obce.
Do podzemí bývalých vápencových dolů u Litoměřic skryli nacisté za války továrnu s krycím názvem Richard. Město nyní chce část prostor otevřít veřejnosti a umístit tam expozici, která by tuto historii připomínala.
Fotografie v uniformě SS se nevyplácí. Na vlastní kůži se o tom přesvědčuje republikánský kandidát do amerického Kongresu Rich Iott. Role ‚esesmana‘ při rekonstrukci bitev ze 2. světové války ho může připravit o politickou kariéru.
Před německým soudem má stanout další dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora. Devadesátiletý Samuel Kunz působil v táboře Belzec, což je skutečnost, se kterou se nikdy netajil. Číslo tři na seznamu nejhledanějších válečných zločinců se má zodpovídat z podílu na vraždě 430 tisíc lidí.
Strakonický soud osvobodil vojáka, který měl na těle vytetované nacistické symboly. Pětatřicetiletý Vlastimil Kostěnec čelil obvinění z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Za to mu hrozilo až pět let vězení.