Po výzvě hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES k protestům u domů poslanců podporujících novelu pandemického zákona už policie řeší dva incidenty - nenávistný nápis a neoprávněné vniknutí do domu.
Rozhořčení vyvolalo v sobotu zveřejněné video na sociálních sítích, na němž bylo zachyceno, jak ochranka zabavila fanouškům trička a plakát na podporu Pcheng Šuaj.
„Na místo se okamžitě vydali policisté. Prozkoumali místo činu a zjistili, že nápisy byly nejspíše vytvořeny dnes mezi osmou a dvanáctou hodinou,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Malgorzata Jurecková.
Nápis se na Rožmberském paláci objevil kolem třetí hodiny ranní. Policisté na místo poslali i vrtulník a ze vzduchu se snažili objevit místo, odkud promítání probíhalo.
Karlův most se opět stal cílem řádění vandalů. Pro Radiožurnál popsal mluvčí Sdružení výtvarníků Karlova mostu stav vandalismu na mostě. „Tresty za ničení památek by měly být tvrdší,“ míní mluvčí.
Policisté podle České televize naopak předali do správního řízení případ pěti lidí, kteří podle nich potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví. Řešit ho bude úřad městské části Praha 6.
Při sobotních protestech proti vládním koronavirovým opatřením si na oblečení připnula žlutou šesticípou hvězdu s nápisem Neočkovaný. Tarabová se hájí na sociálních sítích.
Nápis Black Lives Matter se táhne v délce dvou bloků rušné 16. ulice, která vede ze severu na jih města a končí u Lafayettova náměstí nedaleko Bílého domu.
Pískovcovou skálu v nejchráněnější oblasti Českého ráje někdo poškodil. Vyryl do ní nápis, který pak odstranil. Fotografie s podobně velkým nápisem se později měla objevit na sociálních sítích.
Za posprejování Karlova mostu v Praze uložil ve čtvrtek soud dvojici německých turistů roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100 tisíc korun.
Památkáři řeší, jak odstranit graffiti z Karlova mostu v centru Prahy. Nechtějí ho ještě více poškodit, proto nezvolí mechanické odstranění, ale chemickou variantu pomocí rozpouštědel.
Pompeje možná pohltil sopečný prach Vesuvu o dva měsíce později, než si dosud historici mysleli. Vyplývá to z nápisu uhlem na zdi, který archeologové nalezli v neprobádané části antického přístavu.
„Mělo být světově. Ale omezené fondy nedovolily uskutečnit původní projekt,“ konstatovala televize TVN 24. „Nápis se někomu líbí, jiným zase moc ne,“ dodala.
Několik pražských kaváren, obchod a stanici metra v noci na dnešek posprejovali vandalové výhrůžnými nápisy a neonacistickými symboly. Případy už vyšetřuje policie. Podniky vesměs patřily k iniciativě HateFree Culture, která bojuje proti nenávisti.
Při rekonstrukci Národního muzea objevili dělníci přes sto let starý vzkaz od truhlářů. Na dřevěné vitríně si těsně před Štědrým dnem roku 1899 postěžovali na svého šéfa. Prý si kvůli němu nemohli koupit ani vánoční kapry. Nápis se dochoval i díky tomu, že byl po celou dobu ukryt ve tmě.
V Rychvaldě na Karvinsku už nevisí replika nacistického nápisu. Na své zahrádce měl jeden z občanů heslo ‚Arbeit macht frei‘, tedy ‚Práce osvobozuje‘, které bylo na vstupních branách nacistických koncentračních táborů - třeba v Osvětimi.
Z pozemku v Rychvaldu na Karvinsku zřejmě zmizí nacistické heslo. Podle policie muž sice zákon neporušil a nelze proti němu zasáhnout, záležitost ale vyřešil dohodou místostarosta obce.
Jeden z obyvatel Rychvaldu na Karvinsku si na své zahrádce vyvěsil německé heslo „Arbeit macht frei“ – „Práce osvobozuje“, které viselo nad vstupní bránou koncentračního tábora v Osvětimi. Žádný postih mu přitom zřejmě nehrozí.
Na ostravském stadionu Bazaly se ve čtvrtek objevil nápis oslavující pachatele žhářského útoku ve Vítkově. Neznámý autor nastříkal sprejem na zeď větu "Ať žijou hrdinové z Vítkova" a podepsal ho tříramennou svastikou symbolizující novodobý rasismus.
Historická památka nebo návrat do stalinských dob? Debata na toto téma se rozběhla v Moskvě poté, co se na zeď jedné ze stanic metra po rekonstrukci vrátil nápis oslavující komunistického diktátora Stalina.