Ministerstvo vnitra nemá spolehlivý přehled, jak postupuje digitalizace archiválií. Neurčil, co se má digitalizovat, jak mají archivy postupovat a nestanovil ani konkrétní termíny.
Donald Trump a Twitter. Toto spojení je už téměř neodmyslitelné. Prezident USA se na sociálních sítích vyjadřuje rád a často. Na Twitteru si často nebere servítky a pak své tweety maže. Národní archiv proto požádal Bílý dům, aby uložil všechny Trumpovy tweety, včetně těch smazaných.
Zákulisí Osvobozeného divadla, českého starostu Chicaga Antonína Čermáka nebo dirigenta Václava Talicha zachytil svým objektivem fotograf Alexandr Paul. Nechal po sobě přes sto tisíc negativů, které dokumentují téměř celé minulé století v českých zemích. Snímky se dnes začaly stěhovat do pražského Národního archivu. Dosud je měla rodina schované v garáži, kde jim ale hrozilo zničení. Teď budou v moderním klimatizovaném depozitáři.
Prahou projela policejní kolona se vzácnou listinou – česko-francouzskou mírovou smlouvu z roku 1464. Cílem cesty byl Národní archiv na Chodovci, kde bude s dalšími vzácnými dokumenty k vidění na výstavě „Jiří z Poděbrad, husitský král - přítel míru“. Právě snahy tohoto panovníka jsou pokládány za předchůdce Charty OSN a myšlenek, na kterých stojí Evropská unie.
Je jí 800 let, schovává se v krytu a denní světlo spatří jen výjimečně - Zlatá bula sicilská. Dokument, který patří k nejznámějším českým archiváliím, je pečlivě uschován v bunkru Národního archivu.
Protiatomový bunkr slouží nejen k ochraně obyvatel, ale také vzácných památek. Mezi ně patří i Zlatá bula sicilská, které je právě dnes přesně 800 let. Sicilský král Fridrich II. ji totiž vydal 26. září 1212 a dodnes se zachovala i díky mimořádné péči a přísné ochraně. Uschována je v trezoru Národního archivu v Praze.
Desítky let ležely ukryty v českých archivech vzácné dokumenty, které se během následujících týdnů vrátí do Rakouska. Spisy pocházející z počátku 20. století, pojednávají o stavbách mostů nebo veřejných budov na území dnešního Polska, Rakouska a Slovinska.