národní fronta

| ČTK |Zprávy ze světa

Národní frontu vyšetřují, její poslanci měli podvádět. Podle Le Penové jde o manipulaci

Francouzská justice vyšetřuje krajně pravicovou stranu Národní fronta Marine Le Penové kvůli podezření z podvodu v souvislosti s platy asistentům europoslanců této strany. Informovala o tom agentura AFP s tím, že vyšetřování začalo v polovině prosince. Ve čtvrtek tuto informaci tamním médiím potvrdila francouzská justice. Le Penová vyšetřování považuje za manipulaci, „zastaralé metody politikaření a perzekvování oponentů“ podle ní nezemřely.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Národní fronta Marine Le Penové poprvé uspěla v senátních volbách, získala dvě křesla

Ve francouzském Senátu mají poprvé v historii zastoupení pravicoví extremisté. Strana Národní fronta Marine Le Penové má v horní komoře francouzského parlamentu hned dvě křesla. Nacionalisté v nedávných volbách ovládli několik radnicí a průzkumy ukazují, že by v prezidentských volbách mohla Marine Le Penová postoupit do druhého kola.

Ve Francii se zvedla vlna odporu proti vítězství Národní fronty v eurovolbách

|Pavel Novák, kap |Zprávy ze světa

Slyšte hlas ulice, život jde dál! Evropo, je nám to lít! Ne rasismu. S takovými hesly vyšli do ulic mladí lidé v Paříži a dalších francouzských městech. Protestovali proti tomu, že ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila nacionalistická Národní fronta. Tu po svém otci Jean-Marie převzala jeho dcera Marine Le Penová. Její strana získala čtvrtinu všech hlasů v evroských volbách ve Francii.

|Jan Šmíd, kap |Zprávy ze světa

První kolo komunálních voleb ve Francii přineslo úspěch krajní pravici

Francouzští socialisté utrpěli v prvním kole víkendových komunálních voleb jasnou porážku. Získali necelých 38 procent hlasů a je jasné, že jejich starostové budou muset opustit mnoho radnic po celé Francii. Celkem 46,5 procent hlasů dostali v prvním kole opoziční konzervativci. Jako o vítězi se ale mluví o populistech z Národní fronty, kteří mají necelých 5 procent hlasů.

|Jan Šmíd, dab |Zprávy ze světa

V místních volbách na jihu Francie zvítězila krajní pravice

Francouzská krajní pravice uspěla v místních volbách na jihu země. V městečku Brignoles zvítězil kandidát nacionalistické Národní fronty, a získal tak křeslo v departmentu Var. Jeho vítězství potvrzuje růst popularity strany Marine LePenové. Ta těží z toho, že se Francouzi začínají odvracet od obou hlavních politických stran v zemi a hledají jednoduchá řešení, která Národní fronta nabízí.