Národní knihovna

|Klára Fleyberková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Čtenáři o sbírky nepřijdou, hájí se NK. Chce zřídit prozatímní knihovnu v Kongresovém centru

Vedení Národní knihovny plánuje zřídit prozatímní knihovnu. O pronájmu prostor jedná s Kongresovým centrem. Chce tak zmírnit omezení spojená s rekonstrukcí svého sídla v pražském Klementinu. Nejdůležitější vědecká knihovna v republice by se v nejhorším případě uzavřela na tři roky. Čtenáři by také mohli přijít až o 80 procent sbírek.

| ČTK, Simona Bartošová, Anna Kottová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Národní knihovna u soudu prohrála, Kaplického chobotnici měla vyřadit

Národní knihovna prohrála spor se studiem HŠH architekti kvůli soutěži na novou budovu. Odvolací soud dnes pravomocně potvrdil, že instituce měla vyřadit vítězný návrh Jana Kaplického, protože nesplnil soutěžní podmínky. Studiu, které skončilo třetí, proto knihovna musí vyplatit 1,6 milionu korun jako rozdíl ve finanční odměně za třetí a druhé místo. Celková vysouzená částka činí i s úroky a náklady řízení zhruba 3 miliony.

| mka, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Architekti se dál soudí o odškodné za soutěž na novou Národní knihovnu

Skoro 3 miliony korun žádá skupina architektů za údajně neférovou soutěž na novou budovu Národní knihovny. V roce 2007 ji vyhrál Jan Kaplický se svým blobem. Studio HŠH architekti ale tvrdí, že organizátoři měli takzvanou chobotnici vyřadit. Za pravdu jim už dal prvoinstanční soud, rozhodnutí se ale nelíbilo Národní knihovně. Dnes by se architekti měli dozvědět, jestli odškodnění dostanou.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Kaplického návrh Národní knihovny neměl podle soudu zvítězit ve výběrovém řízení

Návrh nové Národní knihovny architekta Jana Kaplického neměl podle soudu vyhrát výběrové řízení. Projekt takzvané chobotnice měl skončit už v prvním kole, protože nesplnil zadané podmínky. Porota tak nehodnotila soutěž spravedlivě. Obvodní soud pro Prahu 1 dal za pravdu architektonickému studiu HŠH architekti, kterému teď musí Národní knihovna zaplatit skoro třímilionové odškodné. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

|Michaela Vetešková, Tereza Jelínková |Literatura

Národní knihovna se stěhuje, část sbírek se přesouvá do skladů v Hostivaři

Říká se sice, že je lepší vyhořet než se stěhovat, ale pracovníci Národní knihovny jsou jiného názoru. Už léta připravují velké stěhování knížek z přeplněného Klementina v centru Prahy do nových depozitářů v Hostivaři a mají vše propracováno do nejmenších detailů. Každá z přibližně čtyř a půl milionu knih tady má své místo.

|Michaela Vetešková |Zprávy z domova

Vyšehradský kodex opustil kvůli natáčení dokumentu trezor Národní knihovny

Za silnými zdmi barokního Klementina v Praze se před několika hodinami odehrála scéna jako z akčního filmu. Restaurátoři pod přísným dohledem bezpečnostní služby vynesli z trezorové místnosti Národní knihovny nejcennější českou knižní památku - Vyšehradský kodex. Filmaři natáčejí o tomto tisíc let starém rukopisu s tržní hodnotou stovek milionů korun dokument.

|Michaela Vetešková, kko |Literatura

Už ve středověku existovaly ‚komiksy‘. Byly určené těm, kdo neuměli číst

Už ve středověku si lidé prohlíželi komiksy. Většina neuměla číst a církev jim potřebovala názorně přiblížit život a činy svatých. I o tom je nejnovější výstava v pražské Národní knihovně. Nabízí i nové faksimile středověkého rukopisu Život svatého Václava, které vydalo rakouské nakladatelství ADEVA a knihovně je darovalo.

|Michaela Vetešková, Tereza Jelínková, kko |Literatura

Národní knihovna dostala kopie vzácného rukopisu Život svatého Václava

Už ve středověku si lidé prohlíželi komiksy. Většina neuměla číst a církev jim potřebovala názorně přiblížit život a činy svatých. I o tom je nejnovější výstava v pražské Národní knihovně o svatováclavské legendě. Jsou tam mimo jiné i nové faksimile středověkého rukopisu Život svatého Václava, které vydalo rakouské nakladatelství ADEVA a knihovně je darovalo.

|Michaela Vetešková, Marína Dvořáková |Výtvarné umění

Ani garáže, ani sklady. Pod Klementinem se zřejmě kopat nebude

Oprava hlavního sídla Národní knihovny v Praze je stále ostře sledovanou událostí. Poté, co utichly debaty kolem stavby Kaplického Blobu, se stále mluví o průběhu rekonstrukce zastaralého barokního areálu Klementina, kde knihovna sídlí. Nově se objevily spekulace o tom, že by v jeho podzemí měly vzniknout garáže pro zaměstnance knihovny. Ty ale popřelo jak vedení knihovny, tak památkáři, kteří na opravu národní kulturní památky dohlíží.